nahoru

Svatý Jan Nepomucký jako celebrita. Na Karlově mostě proběhla slavnost, která je stará 400 let

Viliam Buchert 22. května 2022 • 09:00
Svatý Jan Nepomucký jako celebrita. Na Karlově mostě proběhla slavnost, která je stará 400 let
foto: Petr Klapper

Málokdy se stane, že na pražském Karlově mostě není vůbec k hnutí. V neděli večer se tak stalo na dlouhé desítky minut. „Dokázaly“ to Svatojánské slavnosti Navalis.

Nedělní podvečer 15. května byl v Praze výjimečný. Hrálo se fotbalové derby Slavia versus Sparta. Mnoho hokejových fanoušků pak navštívilo restaurace, kde se dívali na zápas Česko–Švédsko na mistrovství světa. Městem se už také procházeli lidé, kteří přijeli na pondělní koncert slavné německé metalové kapely Rammstein. A úplně plno bylo i na Karlově mostě a v jeho okolí. Zde ale nebyli sportovci a rockeři, pozornost sem přitáhla jedna z největších duchovních celebrit – nejznámější český světec, svatý Jan Nepomucký, jenž má svátek 16. května. Na jeho počest se konají Svatojánské slavnosti Navalis, které navazují na velké akce, jejichž původ se dá vysledovat až do roku 1627.

Síla tradice

Když dorazilo před půl osmou večer procesí kolem pěti stovek lidí ke Karlovu mostu, musela mu další cestu vybojovat dvojice policistů na koních. Most byl plný turistů ze světa i z Česka. Často byla slyšet ukrajinština a ruština, dnes všudypřítomný uprchlický ukrajinský živel byl cítit v metropoli silně i zde. „Co to je? Proč se to koná?“ ptali se překvapení návštěvníci Prahy. Mezitím se starobylým mostem v odstínech pomalu zapadajícího sluníčka nesly přes reproduktory šířené modlitby. Duchovno se mísilo s masovou turistikou právě na místě, kde byl Jan z Pomuka, tehdejší generální vikář pražského arcibiskupa, později uctívaný jako svatý Jan Nepomucký, svržen 20. března 1393 do Vltavy.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.