nahoru

Začíná týdenní svátek městské architektury, který otevře dveře stovce jindy nepřístupných budov

red 16. května 2022 • 12:00

Open House Praha se letos uskuteční od pondělí 16. do neděle 22. května 2022. Osmý ročník největšího pražského festivalu otevřených budov a prostorů zpřístupní o předposledním květnovém víkendu veřejnosti zdarma 101 budov a prostorů na celém území hlavního města. Celý týden bude současně probíhat doprovodný program, který nabídne přednášky, diskuze a speciální  komentované procházky. O zábavu budou mít postaráno také děti a bariéry z cesty za poznáním města se organizátoři snažili odstranit i zdravotně postiženým.

Užitečnou průpravou před návštěvou některé z jindy nedostupných nebo zpoplatněných staveb může být epizoda ze série Gebrian: Plus/Minus, ve které český architekt a kritik veřejného prostoru Adam Gebrian ukazuje, jak je důležité vnímat architekturu v její komplexnosti. Někdy totiž stačí jen jiný úhel pohledu a zdánlivě všední realizace najednou získá punc výjimečnosti. Důkazem je pasáž České národní banky, která spojuje Senovážně náměstí a ulici Na příkopě a krerá při chvatném průchodu ničím neoslní. Stačí ale upřít pozornost na strop a práce architekta Františka Roitha dostává úplně jiný rozměr.

„Jakmile zvednu oči o trošičku výš a podívám se na tu valenou klenbu z jemných luxferů, tak mi ta věc přijde nádherná! Baví mě se na ni dívat, pozorovat, jak se v ní slunce pohybuje, jak je to jednoduchá velkorysá forma, která je doplněna o nádherné lampy, a dohromady je to opravdu překrásná věc, Myslím si, že od výloh nahoru se jedná o jednu z nejhezčích pasáží, kterou v ČR máme,“ říká Gebrian.

Interiér České národní banky součástí festivalu sice není, ale i tak bude na co koukat.  Kompletní seznam 101 zpřístupněných objektů najdete zde.

red
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.