nahoru
Premium Kultura

Inscenace hry Karla Steigerwalda: skvělé herecké výkony, impozantní scénografie, nepovedený výsledek

Richard Erml 6. října 2021 • 06:15
Neapolská choroba v Plzni
Neapolská choroba v Plzni
• foto: 
Irena Štěrbová / DJKT

Hlavní postavou her Karla Steigerwalda, včetně ­Neapolské choroby, je čas. Hlavní i proto, že vykazuje neobvyklé fyzikální vlastnosti. Je zároveň tekutý i zastavený, minulost i budoucnost sedí spolu u jednoho stolu a vedou řeči; spíše jde o monology než dramatické dialogy, to ale brzy jako diváci pochopíme.

Začínající dramatik Steigerwald měl štěstí, že se našel s režisérem Ivanem Rajmontem, jenž v osmdesátých letech minulého století inscenoval jeho hry v Činoherním studiu Ústí nad Labem. Jejich inscenaci Neapolské choroby jsem viděl v roce 1988 v Žižkovském divadle a byl nadšený otevřeností, s jakou se autor vysmíval prolhanému pokrytectví normalizačního režimu. Základní metafora hry je prostá: vládního potentáta nemohou ve špitále léčit z průjmu neboli sračky, nýbrž ze vznešenější neapolské choroby, již si prominent sám diagnostikoval. Kontraindikace je však smrtící.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.