nahoru

Velký vezír Iznogud: Nejlepší padouch Asterixova autora poprvé v češtině

Richard Klíčník 17. července 2021 • 10:55
Velký vezír Iznogud: Nejlepší padouch Asterixova autora poprvé v češtině
foto: Archiv nakladatelství Crew

René Goscinny. Jméno, které je v Česku velice dobře známé díky Asterixovi. Sám slavný scenárista sice zemřel již v roce 1977, ale do dnešních dní patří mezi nejvtipnější tvůrce frankofonního komiksu. Vedle neohroženého Gala Asterixe a pistolníka Lucky Lukea je Iznogud jedním z jeho nejslavnějších hrdinů. A od června je k mání i česky, ve skvělém překladu Richarda Podaného.

V doslovu Velkého vezíra Iznoguda, jejž vydalo nakladatelství Crew v edici Mistrovská díla evropského komiksu, se dočteme, že ve Francii prý dokonce zlidovělo rčení „Chce se stát kalifem místo kalifa“, které se užívá k označení kariéristů. Tahle jediná věta není pouze oblíbenou hláškou hlavního nehrdiny; je zároveň dokonalým shrnutím celého dějového oblouku.

Kalifem místo kalifa

Velký vezír Iznogud vycházel deset let časopisecky (nejvíce epizod otiskl časopis Pilote), tudíž nejde o tak rozsáhlé příběhy, na jaké jsme zvyklí u Asterixe. Navíc dějová linka zůstává ostinátní: Iznogud je vezírem velkého kalifa, náměstka nebes, a touží po jeho místě. Na počátku stojí vždy naprosto nepříčetný plán, jak zmíněného cíle dosáhnout. Následuje gejzír slovních hříček a gagů, které pobaví i půlstoletí po vzniku tohoto humoristického komiksu. Závěr je také jasný – naprosté selhání s následky pro Iznoguda takřka vždy fatálními. Ovšem jde o komiksový seriál, takže v další epizodě je Iznogud opět při plné síle a připraven stát se kalifem místo kalifa.

Iznogud je báječný – ale vřele doporučujeme „nesežrat celou bonboniéru najednou“. Dejte si načas. Přečtěte si denně příběh dva, no dobře, možná i tři, ale zkrátka a dobře – šetřete si to. Jen tak totiž doceníte, co všechno René Goscinny vymyslel a Jean Tabary nakreslil. A také Richard Podaný přeložil. Goscinnyho oblíbeným modem operandi, jejž ostatně hojně využívá i v Asterixovi, jsou totiž jazykové hrátky.

A nějaké to narážení na kůl

Tak třeba když se Iznogud rozhodne, že kalifa Hárúna al-Pašíqa, který většinu času tráví siestou, nechá zhypnotizovat, následuje dialog, kdy se v každé bublině musí objevit slovní hříčka související s okem. Je to tak dobré, až je to otravné, což si uvědomoval i samotný autor, takže Iznogud vzápětí vyhrožuje naražením na kůl, pokud ještě někdo udělá další hříčku s okem v hlavní roli.

Snad ještě lepší jsou komentáře u pasáží scénáře, které jsou nutné pro posun děje, ale hříčku neobsahují. Tak třeba při snaze utopit kalifa Iznogud volá: „Hurá do vody! Hurá do vody!“ Naivní vládce mu odpovídá duchaplně: „Hurá! Hurá!“ a přihlížející chlapec scénu neúprosně komentuje lakonickými slovy: „Tak a je to. Za tenhle dialog literární cena nebude ani omylem.“

Co všechno mu nevyšlo

Možná je dokonce škoda vyjmenovávat, při čem všem se Iznogud nestane kalifem, protože vás nechceme připravit o možnost užít si to všechno poprvé na vlastní kůži a protože Goscinnyho nápady jsou stejně neuvěřitelné jako sofistikované. Je totiž jednoduše geniální variovat tolikrát dokola tu samou dějovou linku, aniž by čtenář zaznamenal propad v kvalitě scénáře.

A tak přivítejte Iznoguda (jehož jméno pochází z anglického „is no good“, tedy „není dobrý“), který měl být vedlejší postavou v příbězích skvělého uondaného kalifa al-Pašíqa, ale strhl na sebe veškerou pozornost. Je tak špatný, že si ho zcela jistě zamilujete, a třeba o kariéristech okolo vás začnete s pomrkáváním říkat, že se chtějí stát kalify místo kalifa. Na to, kolik je Iznogudovi let, je stále v bezvadné formě a jako bezstarostné letní čtení ho můžeme vřele doporučit.

Richard KlíčníkPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.