nahoru
Premium Kultura

Zachraňte vojína Ryana: Politicky korektní verze, která by dosáhla na Oscara podle nových pravidel

Kryštof Pavelka 17. září 2020 • 16:00
Zachraňte vojína Ryana: Politicky korektní verze
Zachraňte vojína Ryana: Politicky korektní verze
• foto: 
Jan Ignác Říha

Dle nových pravidel americké Akademie by řada dříve oceněných filmů dnes na cenu za nejlepší snímek nedosáhla. Leda že by je někdo přetočil. Přinášíme proto novou verzi známého válečného filmu.

PLÁŽ OMAHA / EXT. – DEN /

Záběr na pláž v Normandii, omývanou vlnami Atlantiku. Podél čáry přílivu stojí řady protitankových překážek. Pak se přes celé plátno objeví nápis INVAZNÍ PLÁŽ OMAHA, SEKTOR DOG­GREEN, 6. 6. 1944. Poté střih do:

VÝSADKOVÝ ČLUN / EXT. – DEN /

Výsadkový člun se v řadě dalších žene vlnobitím k pobřeží. Vlny se přelévají přes ocelové bočnice člunu a skrápějí uniformy vojáků seřazených vevnitř. Detail na obličej KAPITÁNA MILLEROVÉ. Její mokrá tvář pod ocelovou přilbou má výraz nejvyššího soustředění. KAPITÁN MILLEROVÁ se napije z polní láhve. Detail na její třesoucí se ruku. Pak KAPITÁN MILLEROVÁ zakřičí na osazenstvo člunu.

KAPITÁN MILLEROVÁ: Je to tu! Třicet sekund!

SERŽANT HORVÁTHOVÁ, mohutně stavěná vojanda s doutníkem mezi zuby, se na jednotku rovněž rozeřve býčím hlasem:

SERŽANT HORVÁTHOVÁ: Hlídejte si svoje sektory! Pamatujte si, žádný shlukování. Pět maníků pohromadě: slibnej cíl! Jeden chlap: Plýtvání municí! Uvidíme se na pláži!

Ozve se VOJÍN REIBEN.

REIBEN: Řekla jste „chlap“, seržante?
KAPITÁN MILLEROVÁ: Držte hubu, Reibene! Dvacet vteřin do vylodění!
REIBEN: To teda nebudu držet hubu! Identifikuji se jako nonbinární transsexuál! Seržant Horváthová si právě dovolila soudit mou genderovou identitu!

Přidá se i VOJÍN MELLISH.

MELLISH: Krajně necitlivé! Předjímat identitu genderfluidních osob je typický příklad verbální mikroagrese, seržante Horváthová!
KAPITÁN MILLEROVÁ: Za deset vteřin spustěj náckové makroagresi z kulometů, tak zavřete klapačky, vy čubčí syni!

Na KAPITÁNA MILLEROVOU se otočí VOJÍN CAPARZO.

CAPARZO: Čubčí syni? Co tím jako naznačujete? Že moje matka byla děvka? Měla bohatý milostný život, ostatně jako každá sebevědomá moderní žena. Označovat ji za čubku je ukázkový šovinismus a dvojí standard!

Přidá se i polní medik, vozíčkář WADE, a slepý odstřelovač JACKSON.

JACKSON: A když už jsme u toho, v tomhle invazním člunu nikdo nezajistil plošinu pro vystupování osob se sníženou pohyblivostí! Co bys řekl, Wade, odpovídá tenhle vehikl normám pro přepravu znevýhodněných cestujících? Aha?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.