nahoru
Premium Komentáře

Agrofertizace České republiky: Stát stojí na straně byznysu premiéra Babiše

Jiří Sezemský 26. září 2019 • 15:50
Leo Steiner, který vedl sekci řízení národních programů
Leo Steiner, který vedl sekci řízení národních programů
• foto: 
Profimedia.cz

Atmosféra strachu a nátlaku, neochota pálit si prsty kvůli dotaci pro Agrofert. Tak dnes popisuje Leo Steiner situaci ve Státním fondu životního prostředí (SFŽP), odkud odešel za vyhrocených okolností z pozice náměstka ředitele.

Napětí se vystupňovalo po zveřejnění předběžných závěrů auditu Evropské komise, konstatujících střet zájmů premiéra Andreje Babiše. O tehdejší situaci v auditem zacílených resortech svědčí perlička, že zaměstnancům SFŽP bylo mailem rozesíláno doporučení, aby si prostudovali projev ministra životního prostředí Richarda Brabce ve sněmovně. Bylo jim naznačeno, že to je stanovisko, které mají zastávat.

Zadání jasné

Premiér Babiš, ministr Brabec a další členové vlády odmítali jakékoli pochybení ještě před tím, než začali úředníci sepisovat připomínky české strany k auditní zprávě. Jejich zadání bylo jasné předem a vládní legenda o údajně nezávislém výkonu úřednictva ­podle služebního zákona rychle vzala za své.

Steiner, který vedl sekci řízení národních programů, se ovšem necítil vázán „stranickou“ disciplínou hnutí ANO. Chtěl si ověřit, zda platí moratorium proplácení dotací pro Agrofert i na půdě SFŽP. Se zlou se však potázal.

Důvodem sporu se stal doplatek národní dotace ve výši jednoho miliónu korun pro lihovarnický podnik Ethanol Energy ze skupiny Agrofert. Odmítl podepsat její vyúčtování v situaci, kdy se mu nedostalo jasné odpovědi, zda tak může učinit. Vznášel toto téma na poradách vedení a vyžádal si stanovisko právníků.

Jde o Agrofert

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.



Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější