nahoru

Demonstrace Babišovi neškodí, mohl by naopak přejít do ofenzivy. Co třeba návrh na rozpuštění sněmovny?

Petr Kolman27. června 2019 • 14:20
Demonstrace Babišovi neškodí, mohl by naopak přejít do ofenzivy. Co třeba návrh na rozpuštění sněmovny?
foto: Zbyněk Pecák

Nemohu se ubránit dojmu, že se nedělní demonstranti na pražské Letné stali, ač neradi, takzvanými užitečnými idioty, kteří vlastně ve finále nahrávají Babišovi. Taková akce žádné nové voliče opozici nepřinese a z premiéra Babiše dělá stále více mučedníka. Obdobný negativní nezamyšlený efekt jako u druhé prezidentské volby. Pamatujete? Až mě napadlo – kdo ví, jestli tým okolo Marka Prchala současné demonstrace nepomáhá pořádat. A napadlo mě i něco dalšího – Babiš by mohl přijít s neobvyklým, ale chytrým krokem. Mohl by navrhnout rozpuštění Parlamentu. Přečtěte si proč.

Mám za to, že kdyby se tento týden udělaly výzkumy veřejného mínění, hnutí ANO ještě posílí. Samozřejmě jeho dnešní koaliční partner ČSSD by hodně oslabil a socialisté by možná nedosáhli ani na 5 procent, ale to Babiše nemusí trápit, nepochybně by našel někoho jiného do party. Respektive ostatní by bez něj vládu nesestavili, pokud by do ní nechtěli instalovat Okamurovce, či dokonce komunisty.

Jelikož jsem právník, ne politik, dovolím si popustit uzdu fantazii jiným směrem. Možná jste se v naší normě norem, tedy Ústavě, dočetli až k článku 35 odstavec druhý, tam se autoritativně praví: „Prezident republiky Poslaneckou sněmovnu rozpustí, navrhne-li mu to Poslanecká sněmovna usnesením, s nímž vyslovila souhlas třípětinová většina všech poslanců.“

Babiš tak může přistoupit k nečekanému kroku – ihned navrhnout rozpuštění sněmovny. Na první pohled to vypadá divně, ale logiku to má. Sám ji rozpustit nemůže, tři pětiny všech poslanců ANO nemá. Opoziční strany by byly postaveny před Sofiinu volbu – podpořit rozpuštění sněmovny a hnát zemi k novým volbám, kde hrozí obrovské riziko, že některé z nich (KDU, ČSSD, STAN a TOP 09) se nemusí do parlamentu vůbec dostat. Připomínám, že čtvrt milionu lidí na Letné, to nejsou žádné nové hlasy navíc, to jsou jen dnešní opoziční voliči, kteří se různě přelévají.

Je veřejným tajemstvím, že z opozičních stran takřka nikdo nové volby reálně nechce, tedy aspoň ne letos. Takže by mohlo ve finále dojít k paradoxu, že hnutí ANO by chtělo vyvolat nové volby a opoziční demokratické strany by Babiše „přemlouvaly“, aby současní poslanci zůstali pro zachování stability do konce volebního období. Nanejvýše by vysílali šrapnely v podobě výzev, že premiérem nemá být přímo Andrej Babiš, ale třeba místopředseda ANO Richard Brabec. A Babiš by pak mohl spokojeně opakovat: Vidíte, já chtěl nové volby, oni nechtěli. Já se obětoval, já do politiky nechtěl.

Autor je právník.

Na snímky z nedělní demonstrace na pražské Letné se podívejte v naší fotogalerii: 

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější