nahoru
Premium Komentáře

Jefim Fištejn: Národ je dnes Letná aneb Duch rudých trenýrek nad Hradem

Jefim Fištejn 29. června 2019 • 07:00
Jefim Fištejn: Národ je dnes Letná aneb Duch rudých trenýrek nad Hradem
foto: Zbyněk Pecák

Nedělní Letná byla druhým vydáním té první před třiceti lety. Jako tenkrát i teď přišli lidé, které nespojovala žádná propracovaná vize budoucnosti, žádné důmyslné politické programy. Rozhádají se až zítra, dnes ale vědí, co jim vadí. A to stačí.

Jejich jednota je vědomě dočasná, připravená rozpadnout se kdykoli na neslučitelné směry. Přesto je k sobě pudí mocný a reálný cit – hněv, znechucení, odpor k těm, kdo si myslí, že zasedli dějiny neodvolatelně a navždy. Když jim totální lůzři říkají, že jsou lůza, vzniká dokonalý oxymóron. Ti, kdo mají před očima statisíce protestujících, ale tvrdí, že je to ­hrstička ztroskotanců a samozvanců, dokazují, že si zaslouží osvědčení o intelektuální a morální chudobě.

Letná jim nastavuje dokonalé zrcadlo a oni zjišťují, čím doopravdy jsou – hloučkem sedmilhářů a hochštaplerů, kteří po sobě nezanechají nic než sírový smrádek, pár zmrvených, kdesi zaslechnutých bonmotů a zkomolených citátů, jež uklízečka k ránu setře z podlahy mokrým hadrem – toť vše.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější