Došly peníze: Andrej Babiš vymýšlí nové druhy zdanění lidí a firem | Reflex.cz
nahoru

Došly peníze: Andrej Babiš vymýšlí nové druhy zdanění lidí a firem

Vladimír Pikora9. května 2019 • 10:30
Andrej Babiš vymýšlí nové druhy zdanění lidí a firem
Andrej Babiš vymýšlí nové druhy zdanění lidí a firem
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Hospodaření státu se v posledních měsících dramaticky zhoršilo. Zatímco loni hospodařil za první čtyři měsíce roku s přebytkem 0,8 miliard korun, letos za stejné období s deficitem 29,7 miliard Kč. To je nejhorší výsledek od roku 2012. Jak je to možné?

Vysvětlení je jednoduché. Zatímco příjmy státního rozpočtu letos rostou o 6,5 procenta, výdaje rostou více než dvakrát rychleji – vyskočily o 13,4 procenta. Daň z přidané hodnoty (DPH) jako dojná kráva rozpočtu zklamala. Zázrak spojený se zavedením EET se rovněž nekonal. Inkaso daně vzrostlo meziročně jen o dva a půl procenta.

Bohumil Pečinka: Hřib jako Krnáčová a zběsilý hon na bytové spekulanty

Za růstem výdajů stojí kupování hlasů voličů. Na sociální dávky vynaložil stát o 9,2 procenta více než před rokem, a to i přesto, že máme rekordně nízkou nezaměstnanost. Růst důchodů byl prostě výrazný. Hodně šlo také neziskovkám. Kapitola „Neinvestiční transfery neziskovým a podobným organizacím“ meziročně vyskočila o nevídaných 37,0 procenta.

Docházejí peníze

Socialisté dlouhodobě vidí dojnou krávu v bankách, pojišťovnách a mobilních operátorech. Už kdysi dávno navrhoval někdejší premiér za sociální demokracii Bohuslav Sobotka bankovní daň.

Nejvyšší sazba 0,3 % měla podle tehdejšího návrhu platit pro banky s aktivy nad 300 miliard korun a nejnižší 0,05 % pro banky s aktivy do 50 miliard korun. Mnoho voličů v tom tehdy socialisty podporovalo. A tak svou myšlenku přednedávnem oprášili.

Eifellova kráska: Dvoumetrová tanečnice, která ve 40. letech ovládla svět nočních klubů

Mnozí voliči vidí vysoké odvody dividend do zahraničí – často to napadaný jev. A říkají si, že sektorová daň je dobrý způsob, jak odtok peněz zastavit či kompenzovat. Věc je ale potřeba vidět v souvislostech: Taková daň je zároveň velký vzkaz pro všechny další zahraniční investory, že kdyby se jim jednou u nás dařilo, nasolíme jim novou extradaň, aby se jim už nedařilo tolik.

Jaké další daně vymyslí Babišova vláda? Více si přečtěte v novém tištěném Reflexu >>>

Reflex 19/2019

Psycholožka: Nevěřte nesmyslům, diety jsou nebezpečné a lidem kazí život, cesta ke…
Vladimír Pikora: Střední třída mizí, politiku to radikalizuje, viník je přehlížen

 

Vladimír PikoraVolby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Kurzy měn
25,780
23,000
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější