nahoru

Bude výhodnější mít syny než dcery? ODS chce, aby lidé mohli posílat část sociálních daní na důchody rodičů

Jana Bendová 17. března 2019 • 13:00
Programová konference ODS: Předseda Petr Fiala - ilustrační snímek
Programová konference ODS: Předseda Petr Fiala - ilustrační snímek
• foto: 
Blesk - Martin Přibyl

V mediálním stínu vylučování Václava Klause juniora z ODS se krčí důležitější návrh strany: občanští demokraté na své programové konferenci uvedli myšlenku, aby lidé posílali jeden procentní bod ze svých sociálních odvodů přímo na důchodový účet rodičů (anebo na zdravotní a sociální služby). Vypadá to dobře, ale má to i velký zádrhel: víc si polepší ti rodiče, kteří vychovali hodné pracovité syny, než hodné pracovité dcery.

Myšlenka se tady v rámci debat o reformě důchodů vrací opakovaně už řadu let. Říká se tomu asignace. Rodiče, kteří si dlouhé roky utrhovali od úst, aby vychovali své děti a nové daňové poplatníky, by takto byli odměněni lepším důchodem. Asignace jsou i jedním z námětů, které posuzuje důchodová komise zřízená ministryní Maláčovou. Mimochodem jiným typem asignací byl i zrušený druhý penzijní pilíř Nečasovy vlády – tam si ovšem část sociálních odvodů posílali lidé přímo sami sobě, na své vlastní budoucí důchody.

Výhody návrhu ODS se zdají jasné: kdo má dobře vychované milující děti, bude mít v penzi víc peněz – pokud jsou to děti, které budou pracovat a odvádět daně/sociální pojistné. Pomiňme teď, že s rodiči jsou ostatní daňoví poplatníci solidární už teď – z veřejných peněz se platí rodičovská dovolená, dětské přídavky, školy, zdravotní pojištění za nepracujícího rodiče i za děti, nově i sleva na veřejnou dopravu, lze si také odečítat nepracující manželku či nepracujícího manžela z daní. Ale proč nezavést i další benefit v podobě příspěvků na jejich penzijní účet, když podpora rodičovství je bohulibá?

Kritici logicky namítají, že postižené děti by rodičům v penzi moc anebo vůbec nepřispívaly. A rovněž by bylo „nevýhodné“ mít dcery, které – podobně jako jejich matky - pravděpodobně část aktivního života stráví péčí o děti a pojistné odvádět nebudou. Navíc i ony po návratu do práce budou nejspíš brát nižší platy než muži, což je jeden z důsledků právě zdejší dlouhé rodičovské dovolené.

Asi by to tu nedopadlo jako v Číně, kde politika jednoho dítěte vedla k potratům ženských plodů. Ale mít syna by bylo fajn i kvůli penzi.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější