Bude výhodnější mít syny než dcery? ODS chce, aby lidé mohli posílat část sociálních daní na důchody rodičů | Reflex.cz
nahoru

Bude výhodnější mít syny než dcery? ODS chce, aby lidé mohli posílat část sociálních daní na důchody rodičů

Jana Bendová17. března 2019 • 13:00
Programová konference ODS: Předseda Petr Fiala - ilustrační snímek
Programová konference ODS: Předseda Petr Fiala - ilustrační snímek
• foto: 
Blesk - Martin Přibyl

V mediálním stínu vylučování Václava Klause juniora z ODS se krčí důležitější návrh strany: občanští demokraté na své programové konferenci uvedli myšlenku, aby lidé posílali jeden procentní bod ze svých sociálních odvodů přímo na důchodový účet rodičů (anebo na zdravotní a sociální služby). Vypadá to dobře, ale má to i velký zádrhel: víc si polepší ti rodiče, kteří vychovali hodné pracovité syny, než hodné pracovité dcery.

Myšlenka se tady v rámci debat o reformě důchodů vrací opakovaně už řadu let. Říká se tomu asignace. Rodiče, kteří si dlouhé roky utrhovali od úst, aby vychovali své děti a nové daňové poplatníky, by takto byli odměněni lepším důchodem. Asignace jsou i jedním z námětů, které posuzuje důchodová komise zřízená ministryní Maláčovou. Mimochodem jiným typem asignací byl i zrušený druhý penzijní pilíř Nečasovy vlády – tam si ovšem část sociálních odvodů posílali lidé přímo sami sobě, na své vlastní budoucí důchody.

Výhody návrhu ODS se zdají jasné: kdo má dobře vychované milující děti, bude mít v penzi víc peněz – pokud jsou to děti, které budou pracovat a odvádět daně/sociální pojistné. Pomiňme teď, že s rodiči jsou ostatní daňoví poplatníci solidární už teď – z veřejných peněz se platí rodičovská dovolená, dětské přídavky, školy, zdravotní pojištění za nepracujícího rodiče i za děti, nově i sleva na veřejnou dopravu, lze si také odečítat nepracující manželku či nepracujícího manžela z daní. Ale proč nezavést i další benefit v podobě příspěvků na jejich penzijní účet, když podpora rodičovství je bohulibá?

Bohumil Pečinka: Václav Klaus mladší není lídr, jen influencer
Bohumil Pečinka 17. března 2019 • 11:14

Bohumil Pečinka: Václav Klaus mladší není lídr, jen influencer

Kritici logicky namítají, že postižené děti by rodičům v penzi moc anebo vůbec nepřispívaly. A rovněž by bylo „nevýhodné“ mít dcery, které – podobně jako jejich matky - pravděpodobně část aktivního života stráví péčí o děti a pojistné odvádět nebudou. Navíc i ony po návratu do práce budou nejspíš brát nižší platy než muži, což je jeden z důsledků právě zdejší dlouhé rodičovské dovolené.

Asi by to tu nedopadlo jako v Číně, kde politika jednoho dítěte vedla k potratům ženských plodů. Ale mít syna by bylo fajn i kvůli penzi.

Hrůzy 1. světové války očima amerického lékaře, podívejte se na vzácné fotografie
Kožíšek: Nechtěl jsem zaměstnávat ženy, ale byla to chyba. Často jsou lepší holičky
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější