Bohumil Pečinka: Babišovo něžné zabíjení živnostníků | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Babišovo něžné zabíjení živnostníků

Bohumil Pečinka23. února 2019 • 07:00
Premiér Andrej Babiš - ilustrační snímek
Premiér Andrej Babiš - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Na sněmu ANO se minulý víkend Andrej Babiš okrajově zmínil o orientaci na živnostníky. Den po sněmu vyšla v Lidových novinách série textů, jejichž spojujícím momentem bylo tvrzení, že obrat k zájmům živnostníků je nyní nová linie celého hnutí.

Skeptik může namítnout, že je tři měsíce před eurovolbami, takže Babiš chce na svou stranu kromě levicového jádra získat i středové voliče z řad OSVČ. Realista ale namítne, že to by nesměl zrovna sněmovnou proplouvat Babišův zákon o třetí a čtvrté vlně EET.

Připomeňme, že zákon byl mnohokrát odkládán, naposledy kvůli nálezu Ústavního soudu, který zrušil některá jeho ustanovení. Důležité bylo i disentní stanovisko pěti ústavních soudců. Jeho hlavní tezí bylo, že EET nejde posuzovat vytrženě z kontextu ostatních zákonů. Z tohoto úhlu pohledu je česká verze EET diskriminující, neboť vytváří tak velké byrokratické mantinely, že se podnikání stává pro celé společenské vrstvy nedostupnou možností.

Pod dojmem tohoto zničujícího posudku se už tvůrci zákona nemohou tvářit, že EET je jen politicky neutrální nástroj na vybírání daní. A už vůbec nemůže současná politická reprezentace tvrdit, že prosazování zákona o třetí a čtvrté vlně EET jde na ruku živnostníkům. Navzdory tomu, že ve sněmovně před druhým čtením probíhají velké manévry ve snaze některé body v zákoně zmírnit.

Otázkou zůstává, co je skutečným smyslem normy. Několik miliard ve státním rozpočtu? I to zpochybňují někteří poslanci, hlavně Piráti, s odůvodněním, že ministerstvo financí přínos EET počítá špatně.

Rozhodně je doloženo, že zavedení EET způsobilo zánik několika set restaurací a trafik, tedy typických živností, jejichž majitelé a zaměstnanci možná skončili na státní podpoře nebo v nějaké montovně. Jak ostatně řekl místopředseda Senátu Štěch na sjezdu odborářů – zpřísněme pravidla na trhu, a hned bude dost zaměstnanců ve fabrikách. Jinak řečeno, ubude podezřelých OSVČ, které stát nemá pod kontrolou, takže neví, co vlastně ve svém pracovním čase dělají.

Nenasytnou touhu po kontrole ilustruje i dlouhodobá snaha ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové rozšiřovat bezhotovostní platby do všech oblastí života. Společně s velkými kartovými firmami chce vytvořit fond, který bude platební terminály poskytovat i chudým živnostníkům. Akce má jen dva vítěze: karetní firmy, které dostanou pod kontrolu více bezhotovostních plateb, a státní úředníky, jejichž ideálem je bezhotovostní společnost, kde o každém víte všechno.

Na tenhle druh pomoci živnostníkům se hodí slogan jedné písně: Killing me softly.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější