Stát nedaní prostitutky a návrh Pirátů to má změnit. Sexuální služby lze ale danit už dnes | Reflex.cz
nahoru

Stát nedaní prostitutky a návrh Pirátů to má změnit. Sexuální služby lze ale danit už dnes

Petr Kolman22. února 2019 • 14:40
Prostitutka (ilustrační foto).
Prostitutka (ilustrační foto).
• foto: 
profimedia

Patrně jste též zachytili informaci, že Piráti navrhují zlegalizovat, a tím pádem i zdanit nejstarší řemeslo. Předseda jejich poslaneckého klubu Jakub Michálek spočítal, že pokud by stát vymezil zákonné normy pro prostituci, do eráru by na daních přibyla skoro jedna miliarda korun. Michálek furiantsky dodal, že tato miliarda by zaplatila roční obědy pro neuvěřitelných sto tisíc dětí. Piráti navrhují, aby se na poskytování sexuálních služeb nahlíželo jako na takzvané nezávislé povolání, obdobně jako například u herců nebo u hudebníků.

Skalní zastánci legalizace nejen z řad Pirátů s oblibou argumentují tím, že jedním z důvodů pro legalizaci a následné zdanění prostituce je, že výtěžek z nejstaršího řemesla bude možné zdanit. A stát tudíž zlepší svou příjmovou rozvahu, například právě o Michálkem uvedenou miliardu. I ministryně financí Alena Schillerová by určitě zajásala. Každá koruna do rozpočtu dobrá. Tenhle argument je ale do jisté míry lichý – příjmy z této činnosti podléhají dani z příjmu již nyní.

Nahlédneme-li do stávajících daňových předpisů, tak prostitutky a prostituti nemají pražádnou legální výjimku, která by je osvobozovala od placení daní. A měli by tedy logicky platit daň z příjmu, nehledě na předmět podnikání, už dnes. Rovněž dle aktuálních právních předpisů týkajících se veřejného zdravotního pojištění by měli odvádět toto pojistné, a pokud svou činnost vykonávají soustavně, neměli by opomenout ani pojištění sociální.

Sex, drogy a nespoutaná zábava: Unikátní pohled do zákulisí čínských nočních podniků

Stát pasákem? Lživý argument

Pokud by dnes finanční úřad doměřil nějaké prostitutce příslušnou daň či následně tučné penále, nemohla by z právního hlediska nic namítnout. Z hlediska dnešního finančního práva by kurtizána neuspěla ani s odvoláním, ani se žalobou v rámci správního soudnictví. A také by byla s největší pravděpodobností neúspěšná s takzvanou kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně. Výše napsaným samozřejmě nechci nijak zpochybnit obrovské těžkosti, s nimiž by se pracovníci finanční administrativy při vymáhání daní určitě setkali. Kupříkladu jen při stanovení daňového základu.

Na druhou stranu tvrzení odpůrců legalizace, že uvažovaným zdaněním by se český stát stal „největším pasákem“, také není pravdivé. Tím totiž je dle platného práva už i nyní. Pouze svého práva (zatím) aktivně nevyužívá. Ať již pirátský návrh dopadne jakkoliv, strašení, že se stát stane pasákem, je v zásadě lživé a nesmyslné.

À propos, proč se dnes reálně zdaňuje práce zdravotních sester, a prostitutek nikoliv? Rozumíte tomu? Je to tak v pořádku?

Autor textu je právník.

Kandidáti do eurovoleb: první český celoevropský lídr, staré tváře i mladé pušky a…
Ekonomka Zamrazilová: Bojím se obrovské síly důchodců. Nespoléhejte na stát a kupujte byty
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Analogový Instagram: Jak také může vypadat fotka pořízená mobilem
PREMIUM X Karel Steigerwald: Duo zla, Zeman s Babišem, likviduje svobodu. Vy se na to díváte
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější