Sněm ANO: Dva rozpolcení Babišové aneb I tak jsme stále frajeři | Reflex.cz
nahoru

Sněm ANO: Dva rozpolcení Babišové aneb I tak jsme stále frajeři

Bohumil Pečinka17. února 2019 • 14:54
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
ČTK

Andrej Babiš byl zvolen předsedou hnutí ANO. Tuto větu píšu zhruba hodinu před jeho zvolením, ale myslím, že se nespletu. Očekávané byly i další výsledky pátého sněmu hnutí ANO. Důležité jsou spíše vedlejší výroky pronesené v průběhu akce, konané tradičně v prostorách Agrofertu na pražském Chodově.

Úvodní projev předsedy Babiše jakoby psali dva Babišové. Ten první, říkejme mu Ba, který řekl, že všechny negativní nezvratné změny se staly po roce 1989. Ba dále zavrhl celý politický a společenský vývoj, kdy nebyl u toho, čímž vyšel vstříc svým radikálně naladěným levicovým voličům.

Souběžně vystoupil ten druhý, říkejme mu Biš, který přišel s tezí o levném a malém státu a volal po názorovém sjednocení země. Zároveň Biš varoval před dluhy a nezodpovědným hospodařením.

Do diskuse, která panuje v části elit hnutí ANO, jestli jsou pravicová nebo levicová strana, přispěl názorem, který sám označil za zásadní: nejsme napravo ani nalevo, jsme hnutí pro všechny občany. V tu chvíli si primátor Ostravy, Tomáš Macura, který nedávno složitě organizoval ideovou konferenci ANO, mohl veškeré výstupy z ní strčit do kapsy.

Radomil Bábek: Česká republika jako navoněná bída
Radomil Bábek 16. února 2019 • 10:52

Radomil Bábek: Česká republika jako navoněná bída

Vítači, kývači a rozpolcené ANO

Velký prostor se na sněmu věnoval květnovým volbám do Evropského parlamentu. „Volby nesmí ovládnou vítači a kývači,“ prohlásil Babiš. Krátce poté vedle něj na tiskovce stála nová lídryně hnutí ANO do eurovoleb Dita Charanzová. Paní europoslankyně je současně místopředsedkyní evropských liberálů (ALDE), což je politické uskupení v europarlamentu, který patří k hlavnímu proudu toho, co Babiš označuje za „vítače a kývače.“

Celá úřednická i politická kariéra Cahranzové byla vždycky založena na konformitě k hlavnímu proudu EU. Dnes ve svém projevu přišla s návrhem, že je nutné provést „reset ve fungování evropských institucí.“

Chtělo by se dodat: hlavní viníci zbyrokratizovaného projektu EU jej dnes chtějí křečovitě reformovat. Trochu to připomíná Gorbačovovu perestrojku. Až se člověk upřímně začíná o budoucnost Evropské unie bát.

Kandidáti do eurovoleb: první český celoevropský lídr, staré tváře i mladé pušky a…

ANO je Babiš

Těsně před sněmem také muselo dojít k velkému „paktu o neútočení“ mezi Andrejem Babišem a Jaroslavem Faltýnkem, mezi nimiž panoval už řadu měsíců studený mír.

Babišův předseda poslaneckého klubu Faltýnek v úvodu přinesl jemnou sebekritiku. Babiš už v předstihu znovu řekl, že je pro něj klíčovým mužem do funkce prvního místopředsedy, čímž odstoupili dva jeho konkurenti (Vokřál, Jermanová).

Odpoledne proběhnou volby řadových místopředsedů a širšího vedení (předsednictvo), z čehož bude možné odvodit posuny uvnitř krajské základny. Na politiku hnutí to však žádný velký vliv mít nebude.

ANO, to je Babiš. A když bude nejhůř, může být „u toho“ i bez těch kolem něj.

Bohumil Pečinka: Sněm ANO je jen kulisa demokratičnosti, Potěmkinova vesnice. Byl jsem…
10 skvělých karikatur aneb Kdepak ta evoluce asi udělala chybu?
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,030
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější