Huawei, hujavej, a to je ta krásná země, ze které musí mít Číňané velkou radost | Reflex.cz
nahoru

Huawei, hujavej, a to je ta krásná země, ze které musí mít Číňané velkou radost

Viliam Buchert13. ledna 2019 • 07:00
Prezident Milošem Zeman se svým čínským protějškem.
Prezident Milošem Zeman se svým čínským protějškem.
• foto: 
Twitter Hradu

O tom, že technologie čínských společností Huawei Technologies a ZTE Corporation by mohly být bezpečnostním rizikem pro telekomunikační infrastrukturu armád, bezpečnostních složek a státních institucí mnoha zemí světa, se hovoří již několik let. Není to žádná novinka. Ovšem jen Česká republika dokáže kvůli tomu vést otevřenou válku mezi vlastním prezidentem, vládou, tajnými službami a dalšími institucemi. V Pekingu z toho musí mít velkou radost, protože se tím sami oslabujeme.

Že jsme i jako jednotlivci kvůli používání moderních technologií vystaveni riziku sledování, odposlechu a špiónování, víme dávno. Riziko ještě neznamená, že se to za každých okolností děje, ale že některé státy masově analyzují a sledují občany cizích zemí a zahraniční instituce, je naprostou jistotou.

Děje se tak v rámci boje s terorismem, ale i kvůli získávání ekonomických informací, či citlivých soukromých dat. V době globalizovaného světa, kdy chapadla velkých tajných služeb a nadnárodních firem obepínají celou planetu, je to dokonce přirozené. I když se nám to nelíbí a jsou u toho porušovány zákony.

Princezna ČSSD Jana Maláčová. Je opravdu takový talent, nebo spíš automat na peníze?

Bránit se těmto rizikům je složité, nákladné a málokdy úspěšné. Proto mají společnosti, jako je právě progresivní a úspěšná čínská Huawei, neskonalou výhodu. To pořád ale ještě neznamená, že se s tím nějakým způsobem nedá alespoň částečně bojovat. Pokud to ovšem politici a příslušné instituce dělají spíše bez velkého humbuku, vytrvale, důsledně a mají jasno v tom, jak to ovlivní domácí i zahraniční politiku a byznys.

Jenže Česká republika je exemplárním případem, jak se to v podobných případech dělat nemá.

Vyvolat kvůli tomu konflikt mezi prezidentem, vládou, tajnými službami a dalšími úřady, je nesmírně nezodpovědné a svým způsobem nebezpečné. Přesně na to čekala čínská vláda v Pekingu – problém zastřít, rozmělnit, relativizovat. Vzkaz veřejnosti a bohužel i cizině je jasný: Když něco říká hlava státu (Miloš Zeman), tak něco na tom bude, když to někdo jiný rozporuje, tak také na tom něco bude. Vybrat si můžete podle potřeby.

První oběť telefonu Huawei. Ženu z Pelhřimovska její mobil sexuálně napadl a sebral jí …

Jenže v důležitých bezpečnostních otázkách se tímto způsobem zahraniční politika (o kterou také jde) dělat nemůže. Je to zoufalost, na kterou mohou v budoucnosti doplatit i obyčejní občané.

Pokud chtějí čeští politici, nejrůznější instituce, bezpečnostní složky a firmy řešit potenciální rizika, která mohou způsobovat čínské společnosti jako jsou Huawei Technologies a ZTE Corporation, musí tak činit přesně opačně, než to dělají dnes. Bez vzájemných veřejných nařčení, na základě hlubokých analýz a podrobného sledování a vyhodnocování toho, co se děje, co nám vadí a co nám naopak přináší užitek. To jsme zatím nedokázali.

Čínská ambasáda v Praze si proto na nás dokonale smlsla, když nejdříve nechala zveřejnit informaci svého velvyslance, jak jdeme Číňanům na ruku. Že to údajně při schůzce s ním řekl Andrej Babiš. Když to premiér označil za lež, velvyslanectví naoko cuklo. Pak totiž nastoupil „šrapnel“ Miloše Zemana, který apokalypticky popsal možnou obchodní válku mezi Českem a Čínou a zaútočil na tajné služby a další instituce. Peking musel zajásat. Česká zahraniční i domácí politika byla v tomto sporu oslabena, zesměšněna a ztrapněna. Přesně tak, jak si to vláda Čínské lidové republiky přála.

Huawei, hujavej, a to je ta krásná země, země česká, domov můj, země česká, domov můj…

Ekonom Vladimír Pikora: Zlatá devadesátá, to byla ještě svoboda
VLADIMÍR PIKORA 8. ledna 2019 • 16:39

Ekonom Vladimír Pikora: Zlatá devadesátá, to byla ještě svoboda

Zakázaná tvář Číny: Fotografie, jejichž autor byl čínskými úřady „zmizen“
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,030
29,220
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější