Bohumil Pečinka: Kdo zradil ČSSD? | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Kdo zradil ČSSD?

Bohumil Pečinka10. listopadu 2018 • 07:00
Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda strany Roman Onderka, bývalý místopředseda Jiří Zimola - ilustrační snímek
Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda strany Roman Onderka, bývalý místopředseda Jiří Zimola - ilustrační snímek
• foto: 
Blesk:ALEXANDR MALACHOVSKÝ

Rezignoval první místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola. Jako důvod uvedl, že není schopen v širším vedení prosadit svůj program, který na nedávném ústředním výboru shrnul do pěti bodů: přímá volba předsedů a místopředsedů, přeregistrace členů a odstranění mrtvých duší, příprava stanov, rekonstrukce vlády, revize programu ČSSD.

Naši nejstarší politickou stranu čeká před řádným březnovým sjezdem další hledání sebe sama. Co se stalo se stranou, která ve sněmovních volbách v roce 2006 získala 32 procent, následně 22, pak 20 a nakonec něco málo přes sedm? Postihlo ji to, co jiné evropské sociálnědemokratické strany. Vysokých volebních výsledků dosahovaly za situace, kdy v jejich nitru existovala a fungovala koalice různých proudů. Od zástupců dělnických profesí a klasických zaměstnanců po levicové progresivisty, jejichž politické myšlení se soustředí na věci jako gender, ochranu menšin a multikulturalismus. Vesměs jde o lidi vzešlé z kateder sociálních studií a neziskového sektoru, nikoli ze sektoru výrobního.

Ve většině západních zemí progresivisté postupně vytlačili tradiční socialisty. A tradiční voliči levice najednou cítili, že svým politickým reprezentantům nerozumějí a že sociálnědemokratické strany přestaly hájit jejich zájmy. A tak odešli k populistům a různým protestním hnutím.

Karel Steigerwald: Velevážení páni státní zástupcové, proč se táhne vyšetřování Čapího …

To je v kostce i příběh ČSSD. Dovršil se za bývalého předsedy Sobotky, který se tak dlouho obracel k městským liberálům, až to levicovým voličům z malých měst a vesnic došlo. Ze strany Sobotkova křídla šlo o sázku na chromého koně, protože země, kde dvě třetiny lidí nedosáhnou na průměrnou mzdu, se dramaticky liší od západní Evropy. V ČSSD v posledních čtyřech letech uchopila moc jedna názorová skupina. Ostatní potřela. Těch sedm procent ve sněmovních volbách byl výsledek posedlosti představou, že strana musí znít jedním hlasem, a to ještě tím „správným“.

Po těžké porážce ale nepřišla reflexe. Nikdo si nepoložil otázku otázek: Koho v politice chceme reprezentovat? Zůstaneme stranou pro pracovníky neziskovek, městské liberály a několik neotřesitelných nostalgiků?

Kluci z plakátu si raději ponechali „to své jisté“ aneb Jak Pospíšil a Čižinský udělali…

Než tato debata vůbec pořádně začala, utvořily se dva tábory s předobrazy v mocenských sporech mezi „sobotkovci“ a „haškovci“. Tímto zorným úhlem byla hodnocena i další volební porážka, tentokrát v komunálních a senátních volbách. Všechno se svedlo na stranickou nejednotu. Důsledek byl zaměněn za příčinu.

Dnešní vládnoucí skupina v ČSSD je zvláštní mix levicových progresivistů (Jana Maláčová, Tomáš Petříček) a pragmatiků moci typu Miroslava Pocheho a kmotrů ze severních Čech. Společně vytvořili novodobou nomenklaturu za účelem udržení pozic za každou cenu. V prostředí, v němž je každý jinak smýšlející člověk zrádcem, k žádné podstatné změně dojít nemůže.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Ondřej Kobza: Digitální detox aneb Jak jsem řekl Facebooku NE!
Ondřej Kobza 8. listopadu 2018 • 11:02

Ondřej Kobza: Digitální detox aneb Jak jsem řekl Facebooku NE!

Nekonečně trapná bitva o poslanecké platy musí být ukončena! To tam nemají nic lepšího…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější