Andrej Babiš: Když nás okupovali a když jsme hráli hokej... | Reflex.cz
nahoru

Andrej Babiš: Když nás okupovali a když jsme hráli hokej...

Marek Stoniš23. srpna 2018 • 06:00
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Ivan Steiger

Když pan inženýr Babiš vstupoval do politiky, sliboval mnohá zlepšení našich životů. Elektronická evidence tržeb měla vyhnat černé pasažéry drobného podnikání a zavlažit státní rozpočet zhruba dvaceti miliardami ročně. Kontrolní hlášení mělo lepším dohledem nad penězotoky podnikatelů zvýšit výběr daní. Centrální nákupy zlevnit provoz státu o další miliardy vyhozených peněz za papíry do tiskáren, kancelářské sponky, mlíčka do kávy a podobné nezbytnosti, nutné pro hladký chod státní správy. Z toho všeho se měly stavět školky, školy, silnice…Výsledek?

EET totálně selhala, výdaje na její provoz podle některých odhadů převýšily příjmy. Z kontrolního hlášení není nic, jen hroutící se daňoví poradci a podnikatelé z nekonečného papírování a byrokracie. A centrální nákupy? Nejnovější zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu tuto politickou mantru inženýra Babiše označila za neúspěšnou – miliardy úspor, jimiž se ohání ministerstvo financí, jsou podle něj nepřesná čísla. Mírně řečeno.

Jak je to možné? Slibovali, že budou stát řídit jako firmu, ale ukazuje se, že kdyby řídili firmu jako stát, jsou dávno v exekuci, ostudě a všeobecném ­opovržení.

Karel Steigerwald: Estébáka ne! Babiš na pietní akci k srpnu 1968 nepatří

Na složitou otázku jednoduchá odpověď. Minulý týden se ukázalo, že hlavní předností inženýra Babiše není ekonomika, centrální nákupy, hospodářské strategie, ale, považte, historie. Na vládní tiskové konferenci reagoval na historickou práci vládního kolegy docenta Filipa o tom, že Rusy nelze vinit z okupace Česko­slovenska, neboť hlavní část okupantů, včetně Brežněva, pocházela z Ukrajiny, touto filozofující úvahou: „Okupace Československa je v naší historii jeden z nejvíc negativních jevů za sto let a byla to invaze. Kdo to byl, nevím. Lidi říkali, že přišli Rusáci, to je všechno. Samozřejmě to byla katastrofa pro celý národ. Je potřeba to odsoudit a asi to připomenout, že se to vůbec stalo, že to bylo vůbec možné. Já jsem to odsoudil, byla to invaze, bylo to nepřijatelné. Je jasné, že to tehdy organizoval Sovětský svaz. Vzpomínáme si potom, když nás okupovali, když jsme hráli hokej, a samozřejmě Palach a všechno. V osmašedesátém byla naděje, že bude ten devětaosmdesátý, trvalo to pak ještě 21 let, než to nastalo. Tehdy ale byli všichni nadšení, přišly tanky a bylo po tom.“

Bohumil Pečinka: Čekají nás další volby. A pro všechny budou nelehké

Inženýr Babiš svou pronikavou úvahou samozřejmě rozdělil odbornou veřejnost na atomy hádající se mezi sebou. Největší spory vypukly ohledně interpretace věty: „V osmašedesátém byla naděje, že bude ten devětaosmdesátý.“ Opravdu se dají dohledat historické prameny o tom, že už v roce 1968 existoval plán na listopadovou revoluci v roce 1989, jak naznačuje inženýr Babiš? Jedna část historiků tvrdí, že ano, druhá si klepe na čelo a třetí už vyrazila do Moskvy prosit ruského prezidenta, ať otevře tajné archívy z Brežněvovy éry.

Což Putin samozřejmě neudělá. Co kdyby se tam totiž našly tajné plány KGB z roku 1968 o tom, jak v roce 2018 převezme vládu v naší zemi Andrej Babiš? Byli jsme všichni v tom osmdesátým devátým nadšeni, přišel Babiš a bylo po tom. Nebo ne?

Text vyšel také jako editorial nového tištěného Reflexu.

Reflex 34/2018

Zeman je moudrý, začal mlčet. Ovčáček by ho měl následovat!
Jiří X. Doležal 16. srpna 2018 • 01:17

Zeman je moudrý, začal mlčet. Ovčáček by ho měl následovat!

Okamura si stěžuje na cenzuru, když někoho správně napadlo, že s SPD nemá cenu hovořit
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější