nahoru

JXD a šábes šneků: Exkrementy stopkookých plžů a jejich projevy v jazykovědě

Jiří X. Doležal17. srpna 2018 • 18:00
720p360p
Šnečí výkal není v češtině sprosté slovo! Trestuhodné!
• video: 
Jiří X. Doležal

V českém jazyce není podle ústního sdělení Mgr. et PhDr. Kateřiny Kadlecové, Ph.D. (literární redaktorky týdeníku Reflex, Komunardů 42, Praha 7), ze dne 10. července 2018 žádná fráze odkazující na exkrement plže užívána. Měli bychom se nad sebou zamyslet. Vážně zamyslet. Angličané jsou dál!

Dnes měli šneci filologickou. Český národní korpus užití žádné fráze spojené s exkrementy stopkookých plžů neuvádí. Pokud nějaká podobná fráze existuje, pak jen v mluvené češtině a lokálně.

JXD a šábes šneků: Když v Čechách chcípají středomořští šneci horkem, věstí smrt i lidem

Zcela odlišná je ale situace v jazyce anglickém. Zde nacházíme exkrementy plžů nejméně ve třech užívaných nespisovných frázích.

- „Snailshit“ je jev, který je tak pomalý, že se pohybuje rychlostí exkrementu plže. Pokud je plž velmi pomalý, pak jeho exkrement je ještě pomalejší (E_Dawg, 2008).

- „Poopslug“ jsou jedinci, kteří se chovají „jako blázen“, a také jedinci, kteří páchnou exkrementem (nippleater, 2009).

- „Shit snail“ jsou jedinci, kteří po použití WC zanechávají stopy exkrementů po celém WC, v míse a na okraji toalety (my, little wings 2009).

Přítomnost exkrementů plžů ve frazeologii dalších jazyků průběžně prověřujeme a budeme vás informovat o novinkách v tomto perspektivním vědním oboru.

JXD a šábes šneků: Pod ulitou se skrývá neomarxista aneb Co nevíte o rozmnožování hlemýžďů
JXD je šnek! Podívejte se na vysvětlení toho, jak ezoterici a léčitelé lžou, aby mohli …Klíčová slova: šnek, šábes, filologieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,960
22,740
29,130
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější