Opravdu za stejnou práci dostávají ženy méně peněz než muži? Proč ženy nevytlačily muže z trhu práce? | Reflex.cz
nahoru

Opravdu za stejnou práci dostávají ženy méně peněz než muži? Proč ženy nevytlačily muže z trhu práce?

Petr Kolman22. května 2018 • 15:12
Dochází v českých podnicích k diskriminaci žen?
Dochází v českých podnicích k diskriminaci žen?
• foto: 
profimedia.cz

Jedním z relativně hojně diskutovaných témat posledních let je platová nerovnost mužů a žen. Muži údajně berou za stejnou (!) práci vyšší mzdu či plat. Opakovaně na to upozornila například Evropská komise (EK), eurokomisařka Věra Jourová anebo mnohý český politik či politička. Průměrný rozdíl v EU má dle některých informací činit 16 procent, v ČR prý dosahuje dokonce 22 procent.

Bojovníků proti diskriminaci jsou dnes „plné neziskovky i ziskovky“, proto si dovolím krátkou korigující poznámku. Snad mne feministky a gendristé (všech 25 pohlaví, která nyní prý již existují) neukřižují.

Obecně se zákazem diskriminace z důvodu pohlaví nutno souhlasit. Nota bene je již mnoho let součástí našeho právního řádu. Diskriminace je též protiústavní. Nemalý problém je ovšem v praktické vymahatelnosti. Jak vám řekne každý jen trochu zkušený personalista, prostě neexistují dva navlas stejní zaměstnanci se stejnou pílí, věkem a zkušenostmi, kvalifikací, výkonem, sociálními dovednostmi, efektivností, komunikativností, pracovitostí a chybovostí, byť jsou formálně na stejné pozici.

Netřeba si též nalhávat, že mnoho žen (ale i mužů) své objektivně horší pracovní výsledky (a z nich plynoucí nižší platové ohodnocení) vykutáleně nesvádí na populární pohlavní diskriminaci. A asi jen zaměstnavatel-blázen přímo uvede: „Prodavačka Brambůrková má o 3000 Kč menší plat než pan Kedlubna z důvodu, že je to žena.“

Jsou evropští kapitalisté hloupí?

Mám k údajně nižší odměně za stejnou práci pro ženy jednu zásadní výhradu. Nikde v médiích nečtu, proč české firmy nepřijímají do práce jen ženy, pokud opravdu konají stejnou práci ve stejné kvalitě za cca 80 procent platu. To nedává smysl.

Proč jsou čeští a vlastně i ostatní evropští „kapitalisté“ tak hloupí? Vysvětlí mně to někdo? Dvacet procent úspor na platu je jim málo? Pro pět ran do Evropské komise, proč ještě ženy nevytlačily muže z trhu práce?

Dále mi vrtá hlavou, jak se realizuje platová genderová diskriminace v české veřejné správě, kde jsou tabulkové platy. Je snad v nějaké tabulce zaneseno, že muž má příplatek 22 procent za to, že je muž, ptá se autor glosy v nadsázce.

Diskriminují ženy samy sebe?

Dodejme, že ve veřejném sektoru je zaměstnáno přes půl milionu lidí, takže určitě nejde o zanedbatelný segment trhu práce. Logicky v soukromém sektoru by pak musela být zmíněná platová nerovnost ještě vyšší než avizovaných 22 procent, aby „dorovnala “ diskriminační čísla za „férovější“ sektor veřejný. Tomu nějak nevěřím.

A co desetitisíce OSVČ – českých mužů a žen – které jedou v potu tváře na vlastní triko? Ženy diskriminují samy sebe, že raději méně vydělávají?

Mám za to, že se tu nedbalostně (a možná leckdy i úmyslně) směšují dvě rozdílné věci. Ženy patrně vydělávají méně peněz, navíc jen v části soukromého sektoru, ale ne za stejnou práci. Skutečný pradůvod citovaných platových rozdílů je většinou v tom, jaké pracovní pozice muži a ženy zastávají. A to už je jiná písnička.

Není nespravedlivé, že ženy žijí déle?

V rámci fair-play uznávám, že v určitých individuálních případech může k platové diskriminaci docházet, ale myslím, že v dnešní době už nejde (ani jíti nemůže) o systémový jev.

Satirický šleh závěrem – práce je důležitá a peníze za ni jistě také. Ale neméně důležitý je i život sám. Proč bojovníkům za rovnost (odvážnější satirik by možná řekl za rovnostářství) nevadí nerovnost v délce života mužů a žen v Česku?

Ergo kladívko, není nespravedlivé, že průměrný český nebo moravský muž se dožije necelých 75 let, ale česká anebo moravská žena skoro 82 let?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější