Švédský stůl programového prohlášení vlády změní alfa samec Babiš na švédskou trojku | Reflex.cz
nahoru

Švédský stůl programového prohlášení vlády změní alfa samec Babiš na švédskou trojku

Lumír Aschenbrenner12. ledna 2018 • 16:30
Andrej Babiš - ilustrační snímek
Andrej Babiš - ilustrační snímek
• foto: 
Foto Blesk - Jakub Poláček

Andrej Babiš nabízí všechno všem a přitom chce vládnout sám. Tomu odpovídá i programové prohlášení vlády, které Miloš Zeman označil za „švédský stůl, kde si každý může vybrat, na co má chuť“. Jenže prezident také řekl, že ve druhém předpokládaném pokusu o sestavení kabinetu, bude chtít po Babišovi podporu většinových 101 poslanců a poslankyň, kteří dají vládě důvěru. Švédský stůl se tak brzy může změnit na pověstnou švédskou trojku.

Babiš položil na švédský stůl zákon o referendu či přímou volbu primátorů a starostů. To například pro Tomia Okamuru. Pro komunisty a sociální demokraty nabízí jízdné zdarma vlakem pro důchodce a studenty, či zdanění církevních restitucí (to zcela jistě neprojde přes Ústavní soud, takže se to dává lehce do nákupního košíku). Digitalizace se vnucuje do přízně pirátů, pro ODS by se trochu upravilo EET. Pro všechny strany je zvýšení důchodů a úpravy sociálních dávek.

Hra na švédský stůl je ale provozována především pro první kolo hlasování o důvěře. Protože některé strany chtějí dál zůstat ve hře, v druhém pokusu už půjde o švédskou trojku. Alfa samec Babiš si bude hledat milence.

Bohumil Pečinka: Hilšer nahoru, Fischer dolů aneb Co ukázala prezidentská debata v…

Označení „švédská trojka“ je termín pro sexuální praktiku ve třech lidech. Nejčastěji se jedná o dvě ženy a jednoho muž. Podle poměrů v Poslanecké sněmovně ale musí jít o vztah čistě mužský, i když to nebude mít nic společného s homosexualitou, ale pouze s mocí a vládnutím.

Z historie známe několik zajímavých a významných lidí, kteří žili ve „švédské trojce“. Například anglický spisovatel Aldous Huxley a jeho první manželka Maria něco podobného provozovali s Mary Hutchinsonovou. Marxistický filozof Friedrich Engels žil zase takto se svou paní Mary Burnsovou a její sestrou Lizzi. A příkladů bychom našli víc.


Nevíte koho volit za prezidenta? Zkuste volební kalkulačku >>>


Česká politická švédská trojka by ale vedla k soužití tak nekompatibilních a nevyzpytatelných formací jako jsou hnutí ANO, Okamurova parta jménem SPD a komunisté. Možné jsou i jiné varianty. Byly by to švédské trojky přiznané či nepřiznané. Koalice skryté či otevřené, nahodile sestavené na schválení jednotlivých zákonů, nebo na celé volební období.

Jenže podobné vztahy jsou ze své podstaty konfliktní a většinou nekončí dobře. Proto by měli premiér Babiš a prezident Zeman raději u švédského stolu zůstat a hledat spíše někoho do skutečného manželství. Jenže to se Babišovi nechce a navíc, co by na to řekla paní Monika...

Autor je senátorem za ODS

Ekonom Vladimír Pikora: Evropská unie nevědomky obnovuje Rakousko-Uhersko
Jít, či nejít k prezidentským volbám? Nevolit v této situaci je hloupost, říká Pečinka
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Putin vymývá mozky. Seriál Černobyl lže o sovětské propagandě
PREMIUM X Jen si tak mňouknout: Od kočičin po Babiše aneb Stručné dějiny českých demonstrací
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější