Klaus a Mečiar 25 let po rozdělení Československa: Námi nastavený model je modelem pro EU | Reflex.cz
nahoru

Klaus a Mečiar 25 let po rozdělení Československa: Námi nastavený model je modelem pro EU

Viliam Buchert12. prosince 2017 • 12:30
Klaus a Mečiar 25 let po rozdělení Československa: Námi nastavený model je modelem pro EU
foto: Viliam Buchert

Po 19 letech přijel v pondělí do Prahy někdejší několikanásobný slovenský premiér Vladimír Mečiar. Ten je společně s českým exprezidentem Václavem Klausem považován za strůjce rozdělení Československa před 25 lety. Oba protagonisté ale na diskusi v pražském Národním muzeu tvrdili, že do této role se dostali kvůli neúspěchům předchozích vlád, které nedokázaly situaci vyřešit.

„Většina dělení států v Evropě byla neorganizovaná, nekooperativní a měla špatné následky. Naše rozdělení bylo mimořádně soft ve všech směrech,“ řekl ve svém úvodním vystoupení Václav Klaus. Poukázal přitom na krvavý rozpad Jugoslávie a násilnosti a spory, které provázely konec Sovětského svazu.

Klaus také přiznal, že na rychlý vývoj po revoluci v listopadu 1989 nebyly naše politické reprezentace připraveny. Češi podle něj rozpad Československa nepřipravovali, ale Slováci ano. „Bez Vladimíra Mečiara by ovšem proces rozdělení nedopadl tak dobře, jak dopadl,“ dodal bývalý prezident.

Podle Klause i Mečiara byly rozhodujícím spouštěčem skutečného konce Československa volby v červnu 1992. Ty v českých zemích vyhrála jasně ODS a na Slovensku Mečiarovo hnutí HZDS. Rozpad země tak v podstatě „museli“ vyřešit protagonisté pondělní diskuse.

Je chybou, že se ODS kvůli Klausovi mladšímu pře, měla by naopak více využít jeho…

Vladimír Mečiar k tomu řekl, že „společná federace dobře nesloužila“ a u většiny Slováků byla velká touha po národním sebeurčení, kterou nebylo možné oslyšet. Přestože je Mečiar v Česku považovaný za vysoce kontroverzního politika a nikdy zde nebyl oblíben, vysloužil si v pondělí i potlesk, protože několikrát děkoval Čechům za jejich pomoc jak v době první republiky, tak při rozdělení federace. „Slovensko-český model, který jsme kdysi nastavili, je modelem budoucí Evropy. My jsme už před 25 lety zavedli mezi našimi zeměmi volný pohyb lidí, zboží a kapitálu,“ řekl slovenský expremiér publiku. Zdůraznil také, že „Klaus je nejvýznamnější český politik“.

Klaus ještě řekl, že na problém rozdělení Československa bylo nutné se dívat „dalekohledem, ne mikroskopem, že to bylo makrodělení, ne mikrodělení“. A že vždy se hledala „přijatelná intelektuální východiska pro obě strany“.

Mečiar pak v diskusi připomněl, že velmi pozoruhodné bylo, že „všechno, na čem se slovenská a česká reprezentace před 25 lety domluvila, nikdy nebylo vzato zpět“.

Překvapením pro zcela zaplněný sál někdejší místnosti Sněmovny lidu Federálního shromáždění, kde se dnes nachází Národní muzeum, pak bylo, že o Mečiarovi, kterému je 75 let, sice kolují v Česku nejrůznější fámy, ale on působil poměrně uvolněně a zjevně byl v dobré formě. I svůj zajímavý úvodní projev pronesl z hlavy, bez připravených písemných podkladů. 

Neurážejte ty dementy a alkoholiky, mohl říct Zeman Drahošovi narovinu

Sex s duchy? Ženy tvrdí, že už mají živých mužů dost
Martin Mrázek 9. prosince 2017 • 13:30

Sex s duchy? Ženy tvrdí, že už mají živých mužů dost
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější