Sebevražda válečného zločince ukazuje, že v Haagu je větší bordel než v Čechách | Reflex.cz
nahoru

Sebevražda válečného zločince ukazuje, že v Haagu je větší bordel než v Čechách

Jiří X. Doležal3. prosince 2017 • 12:00
Válečný zločinec Slobodan Praljak vypil cyankáli přímo v místnosti soudu.
Válečný zločinec Slobodan Praljak vypil cyankáli přímo v místnosti soudu.
• foto: 
Foto ČTK

Sebevražda válečného zločince Slobodana Praljaka poté, co si vyslechl rozsudek za své válečné zločiny v jugoslávských válkách, ukázala pravou podstatu fungování evropských institucí. Ta podstata se dá shrnout třemi slovy: Bordel, bordel, bordel.

Nechci řešit mravní rozměr Praljakovy sebevraždy, pro mne je důležité, že je pryč. Myslím si, že lidé jako on mají být mrtví. Takže jeho čin schvaluji a přestože jej myslel přesně opačně, chápu jeho sebevraždu jako přiznání viny. Sebevraždu spáchal před Haagským mezinárodním soudním tribunálem, když vyslechl rozsudek dvaceti let vězení (což je v dvaasedmdesáti letech de facto doživotí). Povstal, řekl, že není válečný zločinec, že neuznává tento tribunál, a vypil cyankali. Už je to ověřeno soudní pitvou - šlo o kyanid draselný, jed, kteří u sebe nosili důstojníci SS.

„Nejsem válečný zločinec,“ zvolal generál u soudu a před kamerou vypil jed. Později v…

„Slobodan Praljak není válečný zločinec. S pohrdáním odmítám váš rozsudek!“ zvolal člověk, který nechal rozstřílet historický most v Mostaru. Zvolal své poselství, jak mu bylo ukřivděno, jak je čistý. A vypil jed, následkem čehož se téměř okamžitě zhroutil a v nemocnici po pár hodinách zemřel. Pro vojáka - byl to bývalý generál - to byla čestná smrt, rozhodně příjemnější vyhlídka, než hnít do přirozené smrti ve vězení. Takže na ten čin můžeme nahlížet buď pragmaticky - je dobře, že je pryč, byl to zločinec - anebo z hlediska vyšší spravedlnosti.

Tomu člověku nesporně patřilo, aby dalších deset let do smrti na nějaký stařecký neduh hnil ve vězení a měl dost času přemýšlet o utrpení druhých, které způsobil. Je to otázka názoru - já jsem rád, že je pryč - ale jeho smrt nastoluje jinou otázku: Jak je možné, že je v Haagu takový bordel, že si odsouzený může k odvolacímu řízení nějak donést lahvičku jedu? 

Vondráček v čele sněmovny nemá řídit nějaké debaty. Jeho úkolem je vykonávat vůli Babiše

V průběhu norimberského soudu takto unikl oprátce Hermann Göring. 15. října 1946 spolkl stejný jed jako včerejší sebevrah a na cele krátce nato zemřel. Ampuli s jedem mu snad kdosi žvýkačkou přilepil na spodní stranu stolku před lavicí obžalovaných, na které seděl. Každopádně se mu tím podařilo uniknout popravě, konci mnohem děsivějšímu, než je sebevražda. V bědných bezpečnostních kontrolách té doby nebylo až zas těžké mu propašovat jed. Ale dnes?

V české justici takový případ fatálního selhání ochranky soudu prostě nemáme. A to, že se v noblesním Haagu dá propašovat odsouzenému přímo do soudní síně cyankali, kterým tam spáchá demonstrativní sebevraždu, ukazuje, že tam panuje bordel až balkánských rozměrů. Takže nenadávejme na českou justici a bezpečnostní složky, ve vyspělé Evropě jsou na tom mnohem hůř!

Český slavík: Můžeme nesnášet Kabáty, ale mají obrovský respekt za fair play
Tuzemské banky holí své klienty jako ovce. Když ale mají zvýšit úroky u vkladů, mají…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější