Babišova vize reformy obecních zastupitelstev je populistická, utopická, ale i nebezpečná | Reflex.cz
nahoru

Babišova vize reformy obecních zastupitelstev je populistická, utopická, ale i nebezpečná

Jiří Štefek5. července 2017 • 07:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
Petr Horník / Právo / Profimedia.cz

Podle představ předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by v České republice měla do roku 2035 zaniknout obecní zastupitelstva či Senát. V čele obcí a měst by měl stát přímo volený starosta s rozsáhlými pravomocemi, který by měl na další agendu úřednický profesionální úřednický aparát. Prý se díky tomuto modelu ušetří i hodně peněz. Když pomineme, že toto je populistický argument nejhrubšího zrna, je Babišova vize zároveň utopická, ale i nebezpečná.

Ze všech snah Andreje Babiše o reformu politického systému je cítit jeho urputná snaha vymýtit demokratickou diskusi, dohadování či tvorbu kompromisů (možná i pomsta za špatné volební výsledky a reálné mocenské zisky v těchto volebních kláních). Rozumím tomu, že model diskusí, politikaření, žvanění na schůzích a tak dále je Babišovi proti srsti a že by rád vše srovnal do latě, jak byl zvyklý jako energický podnikatel. Ale to je špatně. Demokracie je diskuse a i držitel menšinového názoru má právo být vyslechnut a ne okřiknut, srovnán do latě, natož politicky vygumován.

Systém obecních zastupitelstev, kde se sejde vícero lidí z dané obce, tu ale má svoji historickou tradici už od dob konšelů. Zastupitelstvo se volí podle poměrného systému a pokud strana získá přes pět procent, má její zástupce právo zasedat v zastupitelském sboru a hájit program, za který byl podpořen svými voliči. Je pravda, že každý má či může mít jiný názor, ale je-li potřeba schválit jakoukoliv vyhlášku či cokoliv jiného obecní povahy, je potřeba názor sladit do takové podoby, aby získal většinu.

Andrej Babiš, Julius Šuman a gangsterismus ve státních strukturách
Bohumil Pečinka 2. července 2017 • 12:06

Andrej Babiš, Julius Šuman a gangsterismus ve státních strukturách

Představa, že se tu bude o post starosty ucházet pět různých lidí, kteří naslibují hory doly a pak budou vládnout své obci železnou rukou a bez jejich libovůle se nepohne ani lístek na obecní lípě, je něco přímo šíleného. A to ani nemluvě o možnosti klientelismu, protěžování či vyřizování osobních účtů. A představa, že nespokojení voliči za pár měsíců přímo zvoleného starostu odvolají a zvolí na jeho místo někoho jiného je něco obdobného jako z bláta do louže.

Jakákoliv snaha o zavedení o prvků přímé demokracie do obecních či krajských voleb je cestou do pekla. Jedině poměrný systém, v němž starosta vychází z většiny, která ovládá zastupitelstvo, je spravedlivý a brání jakýmkoliv excesům. I model krajských voleb na Slovensku, kde se volí přímo župan, je na pováženou, protože může způsobit lokální kohabitaci (příklad Banskobystrického kraje) a výrazně omezuje akceschopnost daného územního tělesa.

Neříkám, že by se Babišovi automaticky měla za jeho názor nasadit škraboška s rohama. Přišel se svým názorem a své zastánce určitě získá. Nyní nastal čas pro politology, aby jej rozebrali a podrobili kritice. Opakuji jen, že v tomto případě nelze používat kritéria úspěšnosti známá z komerčních firem (kde se sleduje obrat či zisk), ale kvalitu demokracie a možnost lidí podílet se na výkonu veřejné moci. Dovoluji si tipnout, že by v tomto ohledu Babišův návrh zcela pohořel a že je žádoucí, aby nikdy nedostal takovou podporu k uvedení do praxe.

Česko po volbách: 30 procent propadlých hlasů a vláda jedné strany
Miroslav Cvrček 27. června 2017 • 11:49

Česko po volbách: 30 procent propadlých hlasů a vláda jedné strany

Sobotkův bezmocný pád, Babišův mocný vzestup
Karel Steigerwald 16. června 2017 • 13:01

Sobotkův bezmocný pád, Babišův mocný vzestup
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
23,080
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější