Je suis Bělobrádek aneb Co zůstalo skryto za radou k nalezení nového chlapa | Reflex.cz
nahoru

Je suis Bělobrádek aneb Co zůstalo skryto za radou k nalezení nového chlapa

Miroslav Cvrček26. dubna 2017 • 16:30
Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek
• foto: 
Foto Blesk - Daniel Černovský

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek pohoršil v rozhovoru pro The Student Times snad všechny české svobodné matky. Na poznámku o tom, že ženy samoživitelky patří ke skupinám nejvíce ohroženým chudobou, reagoval doporučením: „No tak si musí najít jiného chlapa.“ Fuj!

Z velkého rozhovoru o všem možném pro studentský časopis se staly titulky celorepublikových serverů o jednom jediném. Reakce svobodných matek („kretén“, „debil“,...) jsou vlastně pochopitelné. Tyhle jednoduché rady na složité problémy ať si politici strčí za klobouk. Ale byly to reakce jen na titulky, které nakonec po marném, až trapném vysvětlování donutily Bělobrádka se omluvit, čímž možná naštval i své voliče.

Méně pozornosti než věta vytržená z kontextu přilákala následná reakce spoluautorky rozhovoru Karolíny Kašparové, jež přitom s šéfem lidovců během interview polemizovala.

Reakce z Facebooku

Celý rozhovor a kontext si můžete přečíst na webu e15.cz >>>

K pseudoradě o nalezení nového chlapa přitom rozhovor dospěl z daleko zásadnější debaty, jež by si zasluhovala stovky dalších článků. Bělobrádek v ní nakousl věčný problém sociálních systémů, který nás stojí přinejmenším desítky miliard, ale včetně skrytých nákladů spíše stovky miliard korun ročně. Sociální systém totiž nefunguje, jak si představujeme.

Ženy samoživitelky si musí najít jiného chlapa, tvrdí předseda KDU-ČSL Bělobrádek

Nefunguje jen jako záchrana pro případ výjimečných situací, ale funguje i jako motivace se v sociálním systému uhnízdit. Ať chceme, nebo ne, všechny ty dávky ovlivňují rozhodování spousty lidí a u mnohých definitivně převracejí motivace pracovat či nepracovat. Rozvést se či nerozvést. Zlepšit své zdraví či raději pobírat dávky.

Na tenhle problém nikdy nikdo nenajde stoprocentně fungující řešení, a už vůbec ne řešení jednoduché. Bělobrádek však tento problém otevřel správně a nesnažil se být laciný. Až na tu „radu“. Nad tou sice můžeme kroutit hlavou, ale víc času bychom měli věnovat podstatě, jež byla jinde.

Zdá se však, že raději budeme číst jen titulky a platit ty miliardy než číst celé rozhovory a chtít racionální sociální systém.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek: Volební zisk 10 procent pro nás není téma
Starostové jsou pro KDU-ČSL velkou posilou. Tento bonus jim další strany závidí
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zrcadlo českého národa: Karel Gott si v roce 1977 zvolil stranu hřiště. A vybral si špatně
PREMIUM X Jak na pazourek? Zkušený mistr řemesla vás naučí nejlepší řemeslné triky neandertálců
PREMIUM X Východ vrací úder: Počítačové hry válcují Hollywood a Češi jsou u toho
PREMIUM X Jefim Fištejn: Pokrok nezastavíš aneb Politická korektnost za hranicí absurdity
PREMIUM X Zpověď 63leté striptérky jménem Sugar: Lidi se tomu nejdřív chechtají, ale pak se třeba zamyslí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější