Čína rozpoznala největší hrozbu civilizace. Všimneme si i my? | Reflex.cz
nahoru

Čína rozpoznala největší hrozbu civilizace. Všimneme si i my?

Jiří X. Doležal2. března 2017 • 16:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Čínská vláda o sto osmdesát stupňů změnila svou „politiku jednoho dítěte“, kterou jako oficiální doktrínu pro své občany hlásala od osmdesátých let. Tehdy byl problém ve vysoké, nyní naopak v nízké porodnosti. Všimne si této hrozby i Západ?

V Číně bylo historicky už staletí v řadě míst přítomné přelidnění, jež vygradovalo v druhé polovině dvacátého století. To v centrálně řízené komunistické velmoci, připomínající orientální despocii, vedlo k vyhlášení politiky jednoho dítěte. Lidé směli beztrestně mít jen jedno dítě, matky prvního dítěte byly při dalším otěhotnění nuceny k potratu, a když se v rodině druhé dítě narodilo, byla finančně postihována.

Výsledkem pochopitelně bylo stárnutí populace a nízká porodnost. Proto Čína už před několika lety — v roce 2015 — program politiky jednoho dítěte ukončila. To však samozřejmě nestačilo, protože i říše středu mezitím narazila na omezující limit porodnosti, jenž trápí i celou západní společnost kromě Izraele. Totiž že lidé, kteří se začnou mít dobře, najednou přehodnotí svou reprodukční strategii a místo dosud praktikované R-strategie (R jako rat, krysa — hodně potomků a málo péče) k zásadně odlišné K-strategii vlastního rozmnožování. To je strategii kvalitativní, charakterizované myšlenkou „malému počtu dětí věnovat co nejvyšší péči“.

Takže ani poté, co začala v Číně platit jakási normální rodinná politika, ne restriktivní, se porodnost nijak dramaticky nezvedla. Čína proto — stále v roli orientální despocie — zahajuje nová, tentokrát proporodní opatření. Čínský hlavní pohlavár přes porodnost, Wang Pchej-an z Národní komise pro zdraví a plánování rodiny, oznámil, že čínská vláda chystá finanční dotace pro rodiny, jež si pořídí druhé dítě.

Otcovská „dovolená“ je logický a správný krok. Týden zaměstnavateli ani státu neublíží…

Upřímně řečeno — ono to asi moc platné nebude, protože snižování porodnosti jde všude na planetě ruku v ruce s ekonomickým blahobytem a s celkovou orientací od patriarchálních hodnot ke konzumu. Ale přesto je to jasný signál, že čínská vláda o problému ví a snaží se něco dělat. Čína tím potvrzuje, že se v mnoha oblastech stává nejvyspělejší zemí — protože pokud bohatší země, včetně našeho civilizačního okruhu, nezvýší porodnost, tak vymřou a zbytky původních obyvatel umlátí čepicemi přistěhovalecká vlna z nejchudších zemí Afriky a Středního východu.

Podobně jako Číňané v minulosti kopírovali všechny naše produkty, my bychom nyní měli začít kopírovat čínskou politiku podpory porodnosti — a to pokud možno systémověji a účinněji než jen nějakou finanční dotací. Pokud se totiž Evropa nevzpamatuje a nezačne se množit, bude za dvě generace převažující barva pleti Evropanů hnědočerná a nejčastějšími křestními jmény Mohamed a M’beke.

Otcovská dovolená je další nesmysl a korupce voličů
Karel Steigerwald 28. února 2017 • 15:52

Otcovská dovolená je další nesmysl a korupce voličů

Pravice se mýlí, otcovská dovolená je dobrá věc
Jiří X. Doležal 24. února 2017 • 22:13

Pravice se mýlí, otcovská dovolená je dobrá věcKlíčová slova: komentáře, Čína, porodnost


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější