Proč Babiše za ty dluhopisy nestíhají? | Reflex.cz
nahoru

Proč Babiše za ty dluhopisy nestíhají?

Jiří X. Doležal8. února 2017 • 07:00
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Podařilo se nám zmapovat případ, který připomíná kauzu dluhopisů Andreje Babiše. Trik se zaokrouhlováním už před čtyřmi roky vzbudil pozornost policie. Úřady takové triky považovaly za podvod.

Andrej Babiš nezdanil díky umné spekulaci na díru v zákoně výnosy z dluhopisů Agrofertu, a jsem si naprosto jist, že tak učinil plně v souladu s platným zákonem o dluhopisech. Že formálně byla litera - výslovné znění - zákona - dodržena. Ovšem duch zákona byl, pokud mohu použít dnes módní slovo, ojebán. A stejně tak byla ojebána státní kasa na daních.

Je zajímavé, že velmi podobný čin - spekulace na zaokrouhlení - byl v minulosti úřady ohodnocen jako podvod. V roce 2013 si nejmenovaný hodonínský ajťák všiml, že v jedné nejmenované bance zaokrouhlují při převodu měn haléřové položky směrem nahoru. Že když si na euroúčet pošlete 13 haléřů v korunách, tak vám je banka připíše zaokrouhlené nahoru na jeden eurocent, to jest asi pětadvacet haléřů. Ajťák si sestavil program na obsluhu internetového bankovnictví a posílal si z korunového na euroúčet sedmnáct haléřů. Plateb zrealizoval 170 000 - zadával je koneckonců robot - a než si ho banka všimla a poslala na něj policii, takto „vydělal“ asi patnáct tisíc. Jak to s ním dopadlo?

Čtení jen pro otrlé: Pro Sobotkovo „ojebal“ má čeština nejméně dalších 80 výrazů

„Muži bylo sděleno podezření z přečinu podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Státní zástupce věc podmínečně zastavil dle §179g/1 trestního řádu a stanovil zkušební dobu, v níž se podezřelý osvědčil.“, sdělil mi poručík Mgr. Pavel Šváb, mluvčí brněnského krajského policejního ředitelství.

Co to ale sakra znamená? Hledám na Internetu. Cituji Trestní řád: Podmíněné odložení podání návrhu na potrestání (§ 179g): Namísto podání návrhu na potrestání může státní zástupce rozhodnout o tom, že se podání návrhu na potrestání podmíněně odkládá, jestliže podezřelý:

a) se k činu doznal,

b) nahradil škodu, pokud byla činem způsobena, nebo s poškozeným o její náhradě uzavřel dohodu, nebo učinil jiná potřebná opatření k její náhradě,

c) vydal bezdůvodné obohacení činem získané, nebo s poškozeným o jeho vydání uzavřel dohodu, anebo učinil jiná vhodná opatření k jeho vydání,

d) s podmíněným odložením podání návrhu na potrestání vyslovil souhlas,

a vzhledem k osobě podezřelého, s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a k okolnostem případu lze důvodně takové rozhodnutí považovat za dostačující.

Do lidštiny přeloženo: Ajťák se kál, nahradil škodu, peníze vrátil, slíbil, že už nebude zlobit, a navíc byl jeho čin vzhledem k svému rozsahu, výši způsobené škody, v podstatě bagatelní. Takže státní zástupce vyhodnotil jeho konání jako podvod, ale dle jeho dostatečně projevené účinné lítosti usoudil, že trestat netřeba.

Andrej Ojeb Babiš aneb z dějin přízvisek
Karel Steigerwald 6. února 2017 • 14:18

Andrej Ojeb Babiš aneb z dějin přízvisek

A já opravdu nechápu, jak je možné, že některý státní zástupce nestíhá ministra Babiše za jeho dluhopisovou transakci stejně jako toho nebohého ajťáka z Hodonína. Babiš totiž spekulací na zaokrouhlení s dluhopisy vydělal peníze, které nezdanil, a na rozdíl od hodonínského ajťáka ani nedodanil, když to prasklo. Lítost neprojevil sebemenší, a v jeho cause nešlo o patnáct tisíc korun, ale o jeden a půl miliardy korun. Tak jak to že ho nestíhají či alespoň nepodezírají taky? Je opravdu dnešní ministr financí nedotknutelný?

Sorry jako, já musím platit daně a papaláš Babiš ne?
Jiří X. Doležal 3. února 2017 • 16:11

Sorry jako, já musím platit daně a papaláš Babiš ne?

Proč byl dnes Babiš při čtení svých novin hodně smutný
Marek Stoniš 2. února 2017 • 15:41

Proč byl dnes Babiš při čtení svých novin hodně smutnýKlíčová slova: Andrej Babiš, daně, dluhopisy


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější