nahoru

Proč Babiše za ty dluhopisy nestíhají?

Jiří X. Doležal 8. února 2017 • 07:00
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Podařilo se nám zmapovat případ, který připomíná kauzu dluhopisů Andreje Babiše. Trik se zaokrouhlováním už před čtyřmi roky vzbudil pozornost policie. Úřady takové triky považovaly za podvod.

Andrej Babiš nezdanil díky umné spekulaci na díru v zákoně výnosy z dluhopisů Agrofertu, a jsem si naprosto jist, že tak učinil plně v souladu s platným zákonem o dluhopisech. Že formálně byla litera - výslovné znění - zákona - dodržena. Ovšem duch zákona byl, pokud mohu použít dnes módní slovo, ojebán. A stejně tak byla ojebána státní kasa na daních.

Je zajímavé, že velmi podobný čin - spekulace na zaokrouhlení - byl v minulosti úřady ohodnocen jako podvod. V roce 2013 si nejmenovaný hodonínský ajťák všiml, že v jedné nejmenované bance zaokrouhlují při převodu měn haléřové položky směrem nahoru. Že když si na euroúčet pošlete 13 haléřů v korunách, tak vám je banka připíše zaokrouhlené nahoru na jeden eurocent, to jest asi pětadvacet haléřů. Ajťák si sestavil program na obsluhu internetového bankovnictví a posílal si z korunového na euroúčet sedmnáct haléřů. Plateb zrealizoval 170 000 - zadával je koneckonců robot - a než si ho banka všimla a poslala na něj policii, takto „vydělal“ asi patnáct tisíc. Jak to s ním dopadlo?

„Muži bylo sděleno podezření z přečinu podvodu a neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Státní zástupce věc podmínečně zastavil dle §179g/1 trestního řádu a stanovil zkušební dobu, v níž se podezřelý osvědčil.“, sdělil mi poručík Mgr. Pavel Šváb, mluvčí brněnského krajského policejního ředitelství.

Co to ale sakra znamená? Hledám na Internetu. Cituji Trestní řád: Podmíněné odložení podání návrhu na potrestání (§ 179g): Namísto podání návrhu na potrestání může státní zástupce rozhodnout o tom, že se podání návrhu na potrestání podmíněně odkládá, jestliže podezřelý:

a) se k činu doznal,

b) nahradil škodu, pokud byla činem způsobena, nebo s poškozeným o její náhradě uzavřel dohodu, nebo učinil jiná potřebná opatření k její náhradě,

c) vydal bezdůvodné obohacení činem získané, nebo s poškozeným o jeho vydání uzavřel dohodu, anebo učinil jiná vhodná opatření k jeho vydání,

d) s podmíněným odložením podání návrhu na potrestání vyslovil souhlas,

a vzhledem k osobě podezřelého, s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a k okolnostem případu lze důvodně takové rozhodnutí považovat za dostačující.

Do lidštiny přeloženo: Ajťák se kál, nahradil škodu, peníze vrátil, slíbil, že už nebude zlobit, a navíc byl jeho čin vzhledem k svému rozsahu, výši způsobené škody, v podstatě bagatelní. Takže státní zástupce vyhodnotil jeho konání jako podvod, ale dle jeho dostatečně projevené účinné lítosti usoudil, že trestat netřeba.

A já opravdu nechápu, jak je možné, že některý státní zástupce nestíhá ministra Babiše za jeho dluhopisovou transakci stejně jako toho nebohého ajťáka z Hodonína. Babiš totiž spekulací na zaokrouhlení s dluhopisy vydělal peníze, které nezdanil, a na rozdíl od hodonínského ajťáka ani nedodanil, když to prasklo. Lítost neprojevil sebemenší, a v jeho cause nešlo o patnáct tisíc korun, ale o jeden a půl miliardy korun. Tak jak to že ho nestíhají či alespoň nepodezírají taky? Je opravdu dnešní ministr financí nedotknutelný?Klíčová slova: daně, dluhopisy, Andrej BabišDiskuse ke článku

 

Nejčtenější