Vnitro, Orwell a nejasný cíl aneb Rizika Centra proti terorismu a hybridním hrozbám | Reflex.cz
nahoru

Vnitro, Orwell a nejasný cíl aneb Rizika Centra proti terorismu a hybridním hrozbám

Bohumil Pečinka16. ledna 2017 • 11:00
Milan Chovanec
Milan Chovanec
• foto: 
Petr Topič / Mafra / Profimedia

Většina debat o vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra byla tragicky schematická. Kdo byl proti nebo poukazoval na rizika, dostal nálepku proruského agenta. Kdo tvrdil, že centrum pomůže objevovat dezinformace, tomu bylo vypáleno stigma cenzora. Do toho se promítaly hlavně sympatie a nesympatie k prezidentu republiky, který proti koncepci centra tvrdě vystoupil.

Tím se diskuze definitivně zploštila: nemít rád Zemana najednou znamenalo podporovat vznik centra. Podobná instituce není českým vynálezem. Odrážejí se v ní dva celosvětové trendy. Jednak nárůst počtu a vlivu dezinformačních webů, což je fenomén spjatý s digitální érou a novými formami ideologického pronikání. Ještě silnějším popudem ke vzniku těchto center byl pocit současného politického, ekonomického a mediálního establishmentu, že ztrácí kontrolu nad společenskými procesy.

Konkrétně v politicko-mediální oblasti už není tak jednoduché uzavírat „dealy“ a pakty o neútočení mezi velkými vydavateli, byznysem a politikou. Svět digitálních médií a Facebooku, který má stále větší vliv na veřejnost, upřímně děsí establishment všude na světě svou nekontrolovatelností.

Riziko světové války je největší za posledních 25 let. Co na to Sobotka, Babiš a další?…

Současně s tím platí, že tento digitální svět je zdrojem mnoha dezinformací a hoaxů. Hlavním smyslem vzniku podobného centra v Německu je pročesávat Facebook a udávat různé nekorektní diskuze na centrálu Facebooku, aby mohly být vymazány. To bylo ostatně výsledkem schůzky kancléřky Merkelové a Marka Zuckerberga.

Hlavní idea německého centra vznikla v reakci na nezvládnutou migrační vlnu z léta 2015 a na způsob informování na sociálních sítích v čele s Facebookem. Tehdy došlo k prolomení informační blokády, kterou velká média při referování o uprchlících praktikovala. Byl to zlom v historii německé žurnalistiky, protože snad poprvé přestal fungovat tradiční „železný kruh“ založený na strategickém partnerství vlády, velkých vydavatelů a byznysmenů.

Kouřit, nebo nekouřit? Nenechme si omezovat svobodné rozhodování, i když žijeme nezdravě!

Vznik německého centra má být pokusem odstranit a odloučit extrémy z veřejné debaty. Ale co bude zítra? České centrum oficiálně vzniklo, protože tajné služby málo komunikují s veřejností a svá sdělení si nechávají pro sebe. Jenže nikdo neví, jaký má být cílový stav. Šéfové centra naznačují, že kromě vnitra mají vzniknout podobné útvary i při bezpečnostních odborech všech ministerstev a zastřešovat to má vedení na Úřadu vlády.

V tom případě vznikne silová struktura, která už by měla být ustavena ze zákona, protože půjde o útvar lehce politicky zneužitelný. To může být hlavně v předvolebním boji rizikovým momentem celého projektu, protože bude platit: kdo ovládá centrum, ovládá část novinářských výstupů. A jak napsal Orwell: Kdo ovládá minulost, ovládá přítomnost, kdo ovládá přítomnost, ovládá budoucnost.

Rasismus na druhou: Studenti z Londýnské univerzity odmítají filozofy Platóna či Kanta,…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější