Česko, krásná země bez starostí a předsudků | Reflex.cz
nahoru

Česko, krásná země bez starostí a předsudků

Marek Stoniš12. ledna 2017 • 07:00
Myslím, tedy jsem...  — Bílý rasista René Descartes.
Myslím, tedy jsem... — Bílý rasista René Descartes.
• foto: 
foto Profimedia.cz

Žijeme v krásné bezstarostné zemi. Nejdiskutovanější událostí minulého týdne se totiž stala „černošská“ reklama na mikinu jednoho německého prodejního řetězce. Čeští rasisté protestují!, hlásala česká média, když pár pitomců napsalo na facebookovou stránku obchodu, že „ten černoch v reklamě, to už je nějak moc, ne“? Na sociálních sítích se o této zásadní kauze psalo ještě víc než o tom, že v Česku napadl sníh a bylo pod nulou. A to už je co říci.

Kdyby si člověk měl dělat obrázek o naší zemi z diskusí na sociálních sítích, musel by získat pocit, že kvůli oné reklamě do ulic se zapálenými pochodněmi vyrazila česká odbočka ­Ku-klux-klanu, že radikální Češi začali vypalovat nenáviděný obchod s potravinami a mikinami a že ti méně radikální se jej rozhodli bojkotovat a nepřesvědčí je ani akční nabídka piva za šest korun a šunky za osm. Budou prostě nakupovat v řetězcích s rasově čistými akčními letáky.

Nic takového se samozřejmě nestalo. Celý skandál je jen velkou virtuální bublinou, přifouknutou médii, profesionálními multikulturními aktivisty a tupými xenofoby. Jsem přesvědčen, že řetězec kvůli své reklamě neutrpěl a neutrpí žádným propadem prodeje, spíše naopak.

Nikdo s mozkem v hlavě v něm přece nepřestane nakupovat kvůli tmavému modelovi v reklamě, stačí se rozhlédnout v jakémkoli nákupním centru, prolistovat si časopisy nebo si všimnout reklam v televizi – onen aktuální, takzvaně rasový skandál nebyl vůbec v ničem průlomový ani revoluční. Podobných reklam jsou desítky – na oblečení, hračky, nábytek, potraviny, parfémy. Dokonce máme populární tmavé politiky, moderátory, sportovce, bez předsudků nakupujeme ve vietnamských večerkách.

Mámo, oni tam na tom letáku maj’ černocha!
Jiří X. Doležal 4. ledna 2017 • 13:09

Mámo, oni tam na tom letáku maj’ černocha!

Míra rasismu a xenofobie není v českém prostředí tak vypjatá, jak by se mohlo zdát podle mediálních diskusí a přestřelek nebo nekonečného počtu neziskovek, které se potíráním rasismu výborně živí. Spíše o naší povaze (smějící se bestie?) svědčí lavina vtipů, kterou onen kvazi-skandál ­vyvolal. Za všechny třeba koláž ­Usaina Bolta sprintujícího s nákupní igelitkou.

Přitom mnohé země, které tradičně považujeme za vyspělejší, než naši, jsou na tom s rasismem daleko hůř. Například Velká Británie. Považte: Svaz studentů na Škole orientálních studií Londýnské univerzity (největší škola v zemi) požádal o vyřazení filozofů Platóna, René Descarta či Immanuela Kanta z učebních osnov jenom proto, že jsou bílí.

„Měli by být zkoumáni pouze v případě potřeby, jejich práce by měly být vyučovány výhradně z kritického hlediska, protože někteří svá díla napsali v koloniál­ním kontextu,“ píše se v prohlášení podepsaném předsedou Správní rady studentského svazu Alím Habibem. No fuj, rasista Platón!

Jak říkám, opravdu žijeme v krásné, bezstarostné zemi bez předsudků.

Rasismus na druhou: Studenti z Londýnské univerzity odmítají filozofy Platóna či Kanta,…
Finská miss: Inspirujme se a dovážejme do Česka více černošek!
Jiří X. Doležal 8. ledna 2017 • 16:42

Finská miss: Inspirujme se a dovážejme do Česka více černošek!Klíčová slova: Česko, rasismus, xenofobie


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,070
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější