
Kdyby si člověk měl dělat obrázek o naší zemi z diskusí na sociálních sítích, musel by získat pocit, že kvůli oné reklamě do ulic se zapálenými pochodněmi vyrazila česká odbočka Ku-klux-klanu, že radikální Češi začali vypalovat nenáviděný obchod s potravinami a mikinami a že ti méně radikální se jej rozhodli bojkotovat a nepřesvědčí je ani akční nabídka piva za šest korun a šunky za osm. Budou prostě nakupovat v řetězcích s rasově čistými akčními letáky.
Nic takového se samozřejmě nestalo. Celý skandál je jen velkou virtuální bublinou, přifouknutou médii, profesionálními multikulturními aktivisty a tupými xenofoby. Jsem přesvědčen, že řetězec kvůli své reklamě neutrpěl a neutrpí žádným propadem prodeje, spíše naopak.
Nikdo s mozkem v hlavě v něm přece nepřestane nakupovat kvůli tmavému modelovi v reklamě, stačí se rozhlédnout v jakémkoli nákupním centru, prolistovat si časopisy nebo si všimnout reklam v televizi – onen aktuální, takzvaně rasový skandál nebyl vůbec v ničem průlomový ani revoluční. Podobných reklam jsou desítky – na oblečení, hračky, nábytek, potraviny, parfémy. Dokonce máme populární tmavé politiky, moderátory, sportovce, bez předsudků nakupujeme ve vietnamských večerkách.
Míra rasismu a xenofobie není v českém prostředí tak vypjatá, jak by se mohlo zdát podle mediálních diskusí a přestřelek nebo nekonečného počtu neziskovek, které se potíráním rasismu výborně živí. Spíše o naší povaze (smějící se bestie?) svědčí lavina vtipů, kterou onen kvazi-skandál vyvolal. Za všechny třeba koláž Usaina Bolta sprintujícího s nákupní igelitkou.
Přitom mnohé země, které tradičně považujeme za vyspělejší, než naši, jsou na tom s rasismem daleko hůř. Například Velká Británie. Považte: Svaz studentů na Škole orientálních studií Londýnské univerzity (největší škola v zemi) požádal o vyřazení filozofů Platóna, René Descarta či Immanuela Kanta z učebních osnov jenom proto, že jsou bílí.
„Měli by být zkoumáni pouze v případě potřeby, jejich práce by měly být vyučovány výhradně z kritického hlediska, protože někteří svá díla napsali v koloniálním kontextu,“ píše se v prohlášení podepsaném předsedou Správní rady studentského svazu Alím Habibem. No fuj, rasista Platón!
Jak říkám, opravdu žijeme v krásné, bezstarostné zemi bez předsudků.