Ach ti antiislamisté! Muslimské Maroko zakázalo burky | Reflex.cz
nahoru

Ach ti antiislamisté! Muslimské Maroko zakázalo burky

Jiří X. Doležal11. ledna 2017 • 16:30
Ženy v burkách na pláži v hlavním marockém městě Rabatu.
Ženy v burkách na pláži v hlavním marockém městě Rabatu.
• foto: 
Profimedia.cz

Svérázný příspěvek k diskusi o zahalování obličeje, která v Evropě s různými výsledky probíhá, přinesl marocký král, jenž je v přímé linii potomkem proroka Mohameda. Tento muslim, kralující v muslimské zemi, zakázal burky.

Zahalovat tvář příslušelo v naší kultuře odnepaměti jedině zločincům a katům. Jinak je vidění obličeje druhého člověka, s nímž komunikujeme, zcela zásadní pro komunikaci a pro většinu sociálních procesů, které mohou nastat. Proto nemůžeme chápat zahalování obličeje žen, jež nařizuje extrémní islám, jinak než jako zásadní mrzačení lidské komunikace a nebývalou diskriminaci žen. Přesto — či spíše proto — má širokou podporu wahhábovců, salafistů či jak chcete islamisty odborně nazvat. A právo na takové oblékání zase má širokou podporu sluníčkářů typu evropských zelených.

Zahalování obličeje na veřejnosti je v celé Evropě chápáno různě a různě je i legislativně ošetřeno. Nejdál je Francie, tradičně sekulární stát, kde je chození v oblečení typu stan zákonem zakázáno. Francouzi mají v legislativě, že když jste na veřejnosti, tak musíte, jak je zde odnepaměti zvykem, ukázat ksicht.

Prognóza pro rok 2017: Rozdělené Česko, Evropa spáchá sebevraždu, Trump zaboduje

V jiných zemích je to však legální a u nás si sice nesmějí po výzvě policie zahalovat obličej náckové či anarchisté na demonstracích, ale když přijede saúdskoarabský šejk, může za ním cupitat třeba celý harém v burkách a všechno je v pořádku. Ze zahalování obličeje (respektive z tolerance zahalování obličeje muslimkami) se stalo politikum, jde o jeden z postojů, který vás řadí buď mezi fašisty, nebo mezi sluníčkáře — alespoň podle prezentovaných postojů sluníčkářů. Takže suma sumárum: Když jste proti zahalování obličeje muslimkami, jste islamofob, a basta.

Nyní se po bok islamofobů zřejmě zařadil i marocký král Muhammad VI., hlasatel tolerantního islámu a přímý potomek proroka Mohameda. Burky jednoduše z bezpečnostních důvodů zakázal. On totiž — na rozdíl od sluníčkářů — chápe, že burka hraje především roli symbolu hardcorového islámu, islamismu či salafíje. Jde o projev vlny islamismu, jíž se po právu příčetnější islámské země, jako Maroko, bojí snad více než my. Takže prosím naše zákonodárce: Když už burky zakazují i islámská království, nemohli byste je konečně zakázat i v Česku?

Politici lžou, Evropa je pro teroristy rájem. Vrah z Berlína po útoku 4 dny klidně …
Causa burkiny: Zákaz zahalování na plážích nezmění zvyky a výklad náboženství muslimůKlíčová slova: komentáře, Maroko, islám, burka, zákaz


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru
PREMIUM X Svět rakve, fotbalu a lejzru aneb Od festivalu kýče a pragmatismu až k festivalu světel
PREMIUM X Šmejdi dál kasírují a důchodci se dál zbavují úspor. Český mincovní obchod se po třech letech nezměnil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější