Ach ti antiislamisté! Muslimské Maroko zakázalo burky | Reflex.cz
nahoru

Ach ti antiislamisté! Muslimské Maroko zakázalo burky

Jiří X. Doležal11. ledna 2017 • 16:30
Ženy v burkách na pláži v hlavním marockém městě Rabatu.
Ženy v burkách na pláži v hlavním marockém městě Rabatu.
• foto: 
Profimedia.cz

Svérázný příspěvek k diskusi o zahalování obličeje, která v Evropě s různými výsledky probíhá, přinesl marocký král, jenž je v přímé linii potomkem proroka Mohameda. Tento muslim, kralující v muslimské zemi, zakázal burky.

Zahalovat tvář příslušelo v naší kultuře odnepaměti jedině zločincům a katům. Jinak je vidění obličeje druhého člověka, s nímž komunikujeme, zcela zásadní pro komunikaci a pro většinu sociálních procesů, které mohou nastat. Proto nemůžeme chápat zahalování obličeje žen, jež nařizuje extrémní islám, jinak než jako zásadní mrzačení lidské komunikace a nebývalou diskriminaci žen. Přesto — či spíše proto — má širokou podporu wahhábovců, salafistů či jak chcete islamisty odborně nazvat. A právo na takové oblékání zase má širokou podporu sluníčkářů typu evropských zelených.

Zahalování obličeje na veřejnosti je v celé Evropě chápáno různě a různě je i legislativně ošetřeno. Nejdál je Francie, tradičně sekulární stát, kde je chození v oblečení typu stan zákonem zakázáno. Francouzi mají v legislativě, že když jste na veřejnosti, tak musíte, jak je zde odnepaměti zvykem, ukázat ksicht.

Prognóza pro rok 2017: Rozdělené Česko, Evropa spáchá sebevraždu, Trump zaboduje

V jiných zemích je to však legální a u nás si sice nesmějí po výzvě policie zahalovat obličej náckové či anarchisté na demonstracích, ale když přijede saúdskoarabský šejk, může za ním cupitat třeba celý harém v burkách a všechno je v pořádku. Ze zahalování obličeje (respektive z tolerance zahalování obličeje muslimkami) se stalo politikum, jde o jeden z postojů, který vás řadí buď mezi fašisty, nebo mezi sluníčkáře — alespoň podle prezentovaných postojů sluníčkářů. Takže suma sumárum: Když jste proti zahalování obličeje muslimkami, jste islamofob, a basta.

Nyní se po bok islamofobů zřejmě zařadil i marocký král Muhammad VI., hlasatel tolerantního islámu a přímý potomek proroka Mohameda. Burky jednoduše z bezpečnostních důvodů zakázal. On totiž — na rozdíl od sluníčkářů — chápe, že burka hraje především roli symbolu hardcorového islámu, islamismu či salafíje. Jde o projev vlny islamismu, jíž se po právu příčetnější islámské země, jako Maroko, bojí snad více než my. Takže prosím naše zákonodárce: Když už burky zakazují i islámská království, nemohli byste je konečně zakázat i v Česku?

Politici lžou, Evropa je pro teroristy rájem. Vrah z Berlína po útoku 4 dny klidně …
Causa burkiny: Zákaz zahalování na plážích nezmění zvyky a výklad náboženství muslimůKlíčová slova: komentáře, Maroko, islám, burka, zákaz


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější