Udej svého souseda! Aplikace Bonzačka existuje pod názvem Čistý komín | Reflex.cz
nahoru

Udej svého souseda! Aplikace Bonzačka existuje pod názvem Čistý komín

Jiří X. Doležal9. prosince 2016 • 11:00
Ilustrační foto
Ilustrační foto
• foto: 
Profimedia.cz

Je to jen pár dní, co si národ dělal legraci z vymyšlené aplikace na udávání sousedů. Aplikace Bonzačka však byla jen recesí. Nyní přichází aplikace Čistý komín a je myšlena naprosto vážně. Udávání se stává módou.

Iniciativa završená Bonzačkou, pardon — Čistým komínem — vznikla v Moravskoslezském kraji, ale nyní se již těší celonárodní oblibě. Jde o to, že si do mobilu stáhnete aplikaci a pak, jak někde uvidíte kouřit komín, tak ho vyfotíte a Bonzačka tu fotku zveřejní na webu, na mapě, takže je poznat, kde ten komín kouří.

Takhle vypadá aplikace Čistý komín, díky které můžete prásknout sousedaTakhle vypadá aplikace Čistý komín, díky které můžete prásknout sousedaFoto Screenshot z aplikace Čistý komín

„Záznam musí obsahovat fotografii kouřícího komína. Záznam nesmí obsahovat fotografii celé budovy s číslem popisným, vozidla s poznávací značkou či fotografii fyzické osoby/osob ani žádné osobní údaje o těchto osobách. Veškeré informace o poloze telefonu jsou použity výhradně pro vnitřní funkcionalitu aplikace a nejsou žádným způsobem dále zpracovány či šířeny mimo telefon.“ Pokud se objeví na webu na mapě fotka z té aplikace, tak to ale samozřejmě je o tom, kde ten telefon při udávání byl. Například v Řepích v ulici Raduňova jeden kouřící komín na mapě vidím. Takže jeho vlastník se zpětně dá dohledat a zcela jistě takové místo dohledá podle fotky a údaje v mapě místní městská policie. Takže jde o udávání v plném slova smyslu. Autoři to však odmítají: „Aplikace není navržena jako nástroj perzekuce, ale jako motivační prvek pro občany ke změně způsobu a zefektivnění vytápění jejich domácností. Autorem, provozovatelem a administrátorem aplikace je obecně prospěšná společnost Čisté nebe.“

Aplikace Bonzačka: Babišova EET slaví první velký úspěch
Jiří X. Doležal 2. prosince 2016 • 10:51

Aplikace Bonzačka: Babišova EET slaví první velký úspěch

Společnost „Čisté nebe“ by se měla spíš přejmenovat na Čistou špínu nebo Čistý hnus. Pod pláštíkem jistě ušlechtilého záměru, čistého vzduchu, totiž dostávají čeští udavači další možnost, jak anonymně škodit svým nepřátelům. Přibarvit kouř do černa ve Photoshopu umím i já. A udavač na webu je, podobně jako na Babišově udavačském webu o EET, samozřejmě anonymní. Přitom údaje o poloze a majiteli komína jsou z webu jasně zjistitelné.

Takže prosím všechny čtenáře, kterým se to nelíbí: Udejme web cisty-komin.cz Úřadu pro ochranu osobních údajů, ať úřad ty bonzáky donutí stránku vypnout!

Česko: Ale anonymně udávat je přece normální!
Jiří X. Doležal 4. prosince 2016 • 13:35

Česko: Ale anonymně udávat je přece normální!

Babišova účtenková EET loterie je naprosto amorální
Jiří X. Doležal 1. prosince 2016 • 12:29

Babišova účtenková EET loterie je naprosto amorální

 
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější