nahoru

Skvělá práce, šlo to rychle: Česká národní banka se vyjádřila k mincovním šmejdům

Jiří X. Doležal 16. září 2016 • 17:00
Skvělá práce, šlo to rychle: Česká národní banka se vyjádřila k mincovním šmejdům
foto: Nguyen Phuong Thao

Některé instituce se s médii skoro nebaví. Česká národní banka potvrdila svou solidnost a náš podnět prošetřila za pět dnů. Děkujeme za promptní reakci a doufáme, že obchodní inspekce, která šmejdy již šest let řeší, bude úspěšná.

Běžná odpověď tiskového mluvčího trvá dnes, v době vstřícnosti médií, obvykle jen pár dnů. Z České národní banky nám ale už za pět dnů poslali kompletní zprávu, jak řeší mincovní šmejdy. Zde je:

Stručné shrnutí zjištění České národní banky kolem Českého mincovního obchodu (ČMO). ČMO je obchodní značka, pod kterou v ČR nabízí své produkty švýcarská společnost HMK GmbH. V roce 2010 bylo s touto společností řešeno nabízení matoucí medaile zaměnitelné s pamětní mincí. Viz web ČNB.

HMK poté design medaile upravila — detaily najdete na webu ČMO.

Nyní je to Ražba bankovky „1000 Korun“; do ZoČNB byl v reakci doplněn § 16a, který zakazuje vydávání medailí za mince a napodobování pamětních mincí ČNB.

V září 2011 jsme na podnět veřejnosti ČMO upozorňovali na klamavé označování medailí za mince, což bylo napraveno. Web ČMO jsme od té doby z hlediska dodržování § 16a ZoČNB průběžně monitorovali, k vydávání medailí za mince již nedošlo (ČMO je obvykle označuje jako „ražby“).

V následujících letech ČNB obdržela řadu stížností na agresívní a klamavé prodejní praktiky této společnosti či varování dTestu. Vzhledem k sídlu HMK ve Švýcarsku a podnikání bez organizační složky v ČR jsou tyto praktiky obtížně postižitelné Českou obchodní inspekcí (ČMO řeší neúspěšně již šestým rokem).

V roce 2012 proto podala ČNB trestní oznámení pro neoprávněné podnikání. Trestní oznámení bylo Policií ČR v roce 2013 po prošetření odloženo. Mimo jiné z podaného podnětu vyplývá, že k polepení mincí 20 Kč praotcem Čechem došlo nejpozději v roce 2012, případná trestní odpovědnost za trestný čin ohrožování oběhu tuzemských peněz je tak dnes již promlčena.

V roce 2015 jsme na webu ČMO zjistili nabízení medailí zaměnitelných s euromincemi, což zakazuje přímo účinné nařízení EU. Porušení jsme zdokumentovali nákupem medaile, předali podnět na sekci licenční a sankční a jedné z českých společností s r. o. zakladatele HMK byla uložena sankce 10 000 Kč.

Takže děkuji Marku Zemanovi, řediteli odboru komunikace ČNB, za promptní řešení našeho podnětu a věřím, že Česká obchodní inspekce, o jejímž řízení píše, bude nekompromisní.Klíčová slova: ČNB, mincovní šmejdi, mince, podvodyDiskuse ke článku