Jak přežít útok? Seznam doporučených zásob | Reflex.cz
nahoru

Jak přežít útok? Seznam doporučených zásob

Jiří X. Doležal22. srpna 2016 • 08:27
...
...
• foto: 
Shutterstock.com

Německá vláda doporučuje občanům nachystat si zásoby jídla a vody pro případ útoku, blackoutu či podobných radovánek. Pokud to Němci vidí tak zle, určitě nebude škodit, když se podobně připravíme i my.

 

Na jadernou apokalypsu, globální jaderný konflikt s nasazením strategických jaderných bomb, asi nemá smysl se připravovat. Až nastane, bude důležité jen jedno - dobře se dívat, protože podruhý už to člověk ani planeta neuvidí. Rusko - americký jaderný konflikt typu soudný den by znamenal konec a přežít jej by dokázaly některé sinice, ne lidstvo.

Evropa je však čím dál víc v ohrožení malým, nejaderným teroristickým útokem, který může být zaměřen na životně důležité cíle zajišťující běžný režim urbanizované Evropy. Příkladů na našem území můžeme zvolit několik - třeba otrávení vody v nádrži Želivka, která zásobuje Prahu. Stačí jedna špinavá bomba do nádrže, a Praha je na suchu. Stejně tak představitelný je útok na elektrickou rozvodnou síť, který vyřadí zásobování elektřinou. A k blackoutu - celostátnímu či dokonce celoevropskému výpadku elektřiny trvajícímu několik dní - se venkoncem můžeme dopracovat i bez teroristického útoku. Stačí nějaká opravdu velká havárie v energetické síti, a máme zhasnuto.

Právě pro podobné případy se nyní německá vláda rozhodla vypracovat - poprvé od studené války - plán civilní obrany pro obyvatele. A vyzvala občany, aby si vytvořili nouzové zásoby vody a jídla pro případ nouze. 

Sněz Rio: Sportovcům museli omezit fast food zdarma

Považuji nápad německé vlády za výborný, opravdu se mohou v dnešní realitě zásoby na pár dní hodit, a tak přikládám seznam toho, co by měl mít jeden člověk nachystané, aby přečkal týden po blackoutu:

Voda: Na jeden den minimálně dva litry balené vody bez příchuti

Jídlo: Na jeden den jednu konzervu fazolí, jednu konzervu tuňáka, jedno balení sucharů, jedna tyčinka (nebo jiná sladkost s cukrem). Na týden jedna sedmidecová láhev kořalky, pro vařičem vybavené i káva, čaj a cukr.

Nezbytné potřeby: Na jeden den jednu svíčku, zapalovač nebo zápalky, baterka, radio na baterie, zásoba pravidelně užívaných léků na týden, pro kuřáky týdenní zásoby tabáku, nějaká hotovost pro případ možnosti nákupu. Pro náročné - malý benzinový nebo lihový vařič, zásoba paliva do něj.

Skladování: Umělohmotný hermeticky uzaviratelný sud nebo bandaska - měla by postačit pětadvacetilitrová

Obměna zásob: Nakupujeme celou dávku najednou s co nejdelší dobou expirace. Před jejím uplynutím (obvykle dva roky) zásoby obměnit za nové a ty staré sníst, nebo rozdat bezdomovcům.

Já vím, že vytváření krizových zásob zní fantasticky, utopicky a nepravděpodobně. Ale jsem optimista, tak věřím, že může být hodně zle. 

Vejce Benedikt: Jak a kde vznikla tahle snídaňová lahůdka a skvělý lék na kocovinu
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie
PREMIUM X Věda a technika, hipsteři
11. června 2019 • 14:05

Věda a technika, hipsteři

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější