Posvětí státní a obecní přizdihráči náckovský útok na Kliniku? | Reflex.cz
nahoru

Posvětí státní a obecní přizdihráči náckovský útok na Kliniku?

Jiří Leschtina23. února 2016 • 07:13
Posvětí státní a obecní přizdihráči náckovský útok na Kliniku?
foto: Facebook/Klinika

Pár týdnů po žhářském útoku na Autonomní sociální centrum Klinika sdělil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, že neprodlouží Klinice pronájem. Na to má bezesporu právo. A mohl by poukázat i na to, že její současní obyvatelé obsadili Kliniku po squattersku, bez vědomí majitele, což značná část veřejnosti vnímá jako něco nepřijatelného. Jenže zdůvodnění, kterými své rozhodnutí doprovodily samotný majetkový úřad i vedení Prahy 3, jsou natolik absurdní a "přizdihráčská", že musela nadchnout a povzbudit extrémisty v celé zemi.

Podle majetkového úřadu důvodem zrušení nájemní smlouvy je, že stavba byla zkolaudována jako plicní zdravotnické zařízení a jiné využití je tudíž nelegální. Proč ale úřad před rokem vůbec smlouvu s obyvateli kliniky o bezplatném pronájmu uzavíral? Vždyť již tehdy „nelegální využití“ posvětil.

Dlouho také tento úřad usiloval o převedení Kliniky na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která teprve před pár dny potvrdila, že budovu využívat nechce. Nikdo přitom asi nepředpokládal, že by se policejní inspekce v areálu věnovala bohulibé léčbě plic.

Dejte Kliniku skautům!
Jiří X. Doležal 18. února 2016 • 17:10

Dejte Kliniku skautům!

Majetkový úřad naznačuje, že se o kolaudačním rozhodnutí dozvěděl teprve nyní. To nám chce jeho vedení tvrdit, že uzavíralo smlouvy a jednalo o prodeji, aniž znalo klíčový stavební dokument? Pokud by tomu tak bylo, pak by si tato instituce zasloužila osud, který někdejší ústavní soudce Vojtěch Cepl přivolával na jím nemilovanou pražskou právnickou fakultu: Srovnat se zemí a posypat nehašeným vápnem.

Starostka Vladislava Hujová (TOP 09) k ukončení smlouvy s Klinikou vydala prohlášení, v němž odmítá, aby se Praha 3 stala bojištěm pravicových a levicových extrémistů. Jaké extrémisty na Klinice ale má paní starostka na mysli? Vždyť čím toto sociální centrum dnes žije? Od vyslání sto padesáti kamiónů s humanitární pomocí uprchlíkům, přes přednášky, jazykové kursy, bezplatnou prádelnu pro sociálně slabé osoby, hudební a divadelní představení až po předškolku pro děti – nic z toho nevypadá na doupě extrémistických sil.

JXD byl v Klinice a má exkluzivní "doležalovskou" zprávu: V ČR anarchisti nesmrdí
Když domyslíme scestné uvažování starostky Hujové do konce, tak každý, kdo bude napaden maskovanými nácky, se automaticky stává levicovým extrémistou. Podezřelou anarchistkou by se tak stala i paní starostka, pokud by pravicoví extrémisté zaútočili kameny a pyrotechnikou na radnici. Zcela v duchu zvrácené logiky, kterou vystihl onen vtip z tramvaje, v níž jeden cestující pozvrací druhého; a když postižený nazve znečišťovatele prasetem, dostane se mu odpovědi: „No dovolte, pane, podívejte se na sebe!“

Zápalný útok pravicových ultras a odpůrců migrace na jedno sociální centrum je útokem na nás všechny. Na naše demokratické zřízení a jím garantované hodnoty základních lidských práv a svobod. A pokud jen pár dní poté budou aktivisté, které chtěli zastrašit a vyhnat nahnědlí agresoři, vystěhováni úřady státu s tak slabomyslným zdůvodňováním? Pak to znamená jediné: Stát nepřímo posvětil řádění extrémistů. Oni vyhrávají a my prohráváme.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější