Očkování dětí lze odmítnout. Výjimečně. Je to rozumné: stát není generál občanů | Reflex.cz
nahoru
Komentáře
Duel Bendová kontra Doležal

Očkování dětí lze odmítnout. Výjimečně. Je to rozumné: stát není generál občanů

Jana Bendová20. ledna 2016 • 17:29
Očkování
Očkování
• foto: 
Marek Douša

Ústavní soud se zastal rodičů, kteří dostali pokutu za to, že odmítli nechat své dítě očkovat povinnou hexavakcínou. Důvodem pro odmítnutí může být nejen náboženství, což soud řekl již v minulosti, ale nově i svědomí v širším sekulárním smyslu – ovšem jen v mimořádných individuálních případech. Rodičů se „svědomím“ teď jistě přibude. Ale verdikt je rozumný.  

Není pochyb, že očkování je báječný výdobytek civilizace. Také je logické, že očkování chrání nejen dotyčného jedince, ale i celou společnost. Zastánci striktně dodržované povinnosti mají dnes navíc další argument: masivní imigraci na kontinent. Lidé přicházející z Blízkého východu a z Afriky si v zavazadlech mohou přinášet do Evropy také své choroby.

Absurdní výrok soudu o očkování: Svědomí mi velí, že mám smrtelně ohrozit svoje dítě

Na evropské poměry je však náš stát velmi přísný. Díky tomu je takzvaně „proočkováno“ 95 procent dětí, byť část z nich jen papírově. Zdejší lékaři povinně očkují proti devíti chorobám, jinde na Západě si vystačí s očkováním dobrovolným. A pokud je jako například ve Francii také povinné, pak se očkuje třeba jen třemi vakcínami. Za případné zdravotní následky český stát přitom žádnou odpovědnost nenese. Poslanci loni nesouhlasili ani s návrhem na zavedení individuálních očkovacích plánů pro děti. Přísnost na vzdorné rodiče se zkrátka pořád nosí, stát stále dává přednost represi před individuálním přístupem a vysvětlováním.

Doping musí zůstat zakázaný! - Ne, v určitých situacích bych ho povolil. Videoduel…

Stát bude vychovávat z mužů hodné tatínky
Jana Bendová 13. ledna 2016 • 13:03

Stát bude vychovávat z mužů hodné tatínky

Vášně, které kvůli očkování tu a tam vzplanou, jsou normální. My lidé nejsme stroje, nelze nás vtěsnat do jedné škatule. Ústavní soud už sice kdysi uznal, že povinné očkování je v pořádku a smí zůstat i podmínkou pro přijetí dítěte to školky. Ale naštěstí připustil individuální výjimky, jako jsou zdravotní kontraindikace či zmíněné právo na svobodu svědomí, myšlení a náboženského vyznání. Výjimky pak platí i pro případné pokuty.

České zdravotnictví funguje, lidi nadávají zbytečně
Jiří X. Doležal 18. ledna 2016 • 17:39

České zdravotnictví funguje, lidi nadávají zbytečně

Člověk může být zapáleným zastáncem očkování, ale moderní stát se nemůže chovat k lidem, k svým občanům, k rodičům jako zupácký generál. Ani když je přesvědčený, že je to pro naše dobro.
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,800
23,060
29,240
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější