První islamista polského původu spáchal sebevražedný atentát | Reflex.cz
nahoru

První islamista polského původu spáchal sebevražedný atentát

Lukáš Lhoťan21. srpna 2015 • 14:00
První islamista polského původu spáchal sebevražedný atentát
foto: http://radioszczecin.pl/

Polsko zaznamenalo první případ muslima polského původu, který se účastnil bojů na straně Islámského státu a zahynul při sebevražedném útoku. Jedná se o v Polsku narozeného Jacka S. (28), který dlouhodobě žil v Německu, kde také konvertoval k islámu.

Polský web Tvn24 informoval, že Jacek S. byl jedním z islamistů, kteří provedli nedávný útok na irácké město Bajdži a nedalekou ropnou rafinérii. Při útoku zahynulo 11 osob a několik desítek bylo raněno. Kromě polského muslima se útoku zúčastnili i další bojovníci Islámského státu palestinské, kuvajtské a nejmenované evropské národnosti. Jacek při útoku najel vozidlem do areálu rafinerie a odpálil se.

Protiteroristické centrum polské kontrarozvědky ABW mediím neoficiálně smrt Jacka S. potvrdilo. Mezi islamisty byl znám pod přezdívkou Abu Ibrahim Al-Almani (tj. otec Ibrahima z Německa). Podle německého deníku Goettinger Tageblatt měl Jacek S. časté problémy se zákonem, ale nikdy nebyl policií evidován jako náboženský extremista. Podle Tvn24 měl Jacek S. i konflikty s rodiči.

Polští experti na radikální islám z nadace Amicus Europae v souvislosti s případem Jacka S. varují, že islamisté se mohou v Polsku i v jiných zemích ve své propagandě záměrně zaměřovat na osoby s kriminální minulostí.

Podle polských medií se Jacek S. narodil v Pomořském vojvodství, ale již delší dobu žil v Německu v městě Göttingen a měl i německé státní občanství. K islámu konvertoval v roce 2014. Jacek není prvním muslimem polského původu, který zahynul v řadách radikálních islamistů, žádný ale nezahynul při sebevražedném útoku. Poslká média například podrobně popsala případ německého muslima polského původu Maxmiliana R., který zahynul v Iráku při střetech islamistů s Kurdy.

 Klíčová slova: islám, Polsko, ATENTÁT, sebevražda


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější