
Velká Británie je známá dlouholetým střídáním dvou hlavních stran – konzervativní a labouristické. Britskou konzervativní scénu ale začal narušovat vzestup Skotské národní strany a po minulých volbách musela vítězná Konzervativní strana přibrat do vlády koaličního partnera v podobě malé středové Liberálně-demokratické strany.
Nyní má ale podle průzkumů šance britský systém dominance dvou stran narušit strana UKIP, která je hlasitým odpůrcem členství Británie v Evropské unii.
Euroskeptická strana UKIP (celým názvem Strana za nezávislost Velké Británie) byla založena v roce 1993. Vede ji charismatický a někdy excentrický Nigel Farage, pod jehož vedením zvítězila před rokem ve volbách do Evropského parlamentu. Dokáže nyní uspět i ve volbách do Dolní sněmovny?
Podle průzkumů by UKIP volilo 12 procent voličů. Konzervativcům i labouritům se předpovídá každému kolem 33 procent hlasů. Ve Velké Británii se ale nevolí poměrným systémem jako u nás do Poslanecké sněmovny, ale jednokolovým většinovým („first past the post“) systémem, takže v každém volebním obvodu zvítězí jen jeden kandidát, a to ten, který má nejvíc hlasů. Je to jako by se v našich volbách do Senátu nekonalo druhé kolo a senátorem se automaticky stal kandidát s nejvyšším počtem hlasů v prvním kole.
Podle průzkumů má přesto šanci na zvolení několik kandidátů UKIPu a mezi nimi i samotný Farage. Pokud se tak stane, opustí tento výřečný politik po patnácti letech Evropský parlament a stane se hlasitou součástí domácí britské politické scény.
A pak by už mělo být jen otázkou měsíců, kdy budou Britové hlasovat v referendu o vystoupení nebo o setrvání v Evropské unii, což požaduje nejen UKIP, ale slíbil to i současný konzervativní premiér David Cameron.