STANISLAV DRAHNÝ: ČNB srazila korunu. Zaplatíme za to všichni. A ne málo | Reflex.cz
nahoru

STANISLAV DRAHNÝ: ČNB srazila korunu. Zaplatíme za to všichni. A ne málo

Stanislav Drahný8. listopadu 2013 • 07:00
Peníze
Peníze
• foto: 
Profimedia.cz

Jestliže máte plat zhruba 26 000 korun od čtvrtka večer – po intervenci ČNB – berete skoro o 1000 korun méně než ještě tentýž den ráno. Tedy například ve srovnání se stejně placeným slovenským kolegou, který výplatu dostává v eurech.

Bankovní rada České národní banky se totiž právě ve čtvrtek po více než deseti letech rozhodla zahájit devizové intervence s cílem oslabit korunu. Kurz koruny chce banka pomocí intervencí držet poblíž hladiny 27 korun za euro. A to prý dlouho.

Bezprostředně po oznámení intervencí česká měna oslabila na 26,63 korun za euro, přičemž dopoledne přešlapovala okolo 25,80 Kč/EUR. Koruna je tak nejslabší od června 2009.

S čím můžeme nyní před Vánocemi počítat? Do týdne se zdraží benzín a nafta, pak velmi rychle elektronika a potraviny z dovozu. A nakonec prakticky všechno zboží (dokonce i to vyrobené v tuzemsku). Obyvatelé České republiky zchudnou.

A kdo zbohatne? Opatření pomůže firmám, které vyrábí na export, ale zdaleka ne tolik, jak by se na první pohled zdálo. Mnohé z nich totiž musí dovážet součástky ze zahraničí, a ty se také zdraží, navíc část zisků pohltí výdaje za zvýšené ceny benzínu a většiny dalších energetických vstupů. Slabá koruna také pomůže firmám, které vyrábějí pro domácí trh, ale mají potíže se zahraniční konkurencí. Zboží z dovozu se totiž zdraží.

Nikdo samozřejmě nemůže navíc odhadnout, na kolik nás tyto intervence ČNB v konečném důsledku přijdou. Česká národní banka tak v podstatě učinila politické rozhodnutí, které má za úkol vytáhnout z většiny obyvatel peníze a předat je do rukou (spřátelených?) firem.

Je dobře, že nemáme euro?

Tentokrát jsou z postupu národní banky rozpačití i bankovní odborníci. Podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka díky výsledkům obchodní bilance nebylo nutné intervence provádět. Jeho kolega z ČSOB Petr Dufek také tvrdí, že záměr zvýšit inflaci v Česku není správný. „V době, kdy se domácí poptávka – spotřeba ani investice – ještě nestačila ani pořádně nadechnout, bude muset (kvůli intervenci České národní banky) čelit vyšším cenám dováženého zboží,“ řekl k tomu pro server Novinky.cz.

S umělým srážením hodnoty české měny nesouhlasí ani bývalý prezident Klaus, který přitom členy bankovní rady osobně jmenoval. Považuje zahájení devizové intervence ze strany ČNB za chybné a riskantní. Současná ekonomická a měnová situace je podle Klause nejasná, a proto by bylo lepší, aby centrální banka tuto nejistotu svou politikou nezvyšovala.

Bez ohledu na to, kdo z odborníků nebo politiků souhlasí a kdo ne, Česká národní banka nám svým opatřením zmenšila reálnou hodnotu našich úspor o čtyři procenta během několika hodin. To podle logiky musí snížit domácí spotřebu a zase zabrzdit, nebo úplně oddálit vznikající ekonomické oživení. Námitka, že to (možná) pomůže některým domácím podnikům, autora tohoto textu mnoho neuspokojuje.

A na závěr: Je opravdu takové štěstí, že nemáme euro? Jsou naše vládnoucí elity vážně tak kvalitní, že dokážou využít samostatnou měnu ku prospěchu obyvatel Česka? 

Stanislav Drahný
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější