nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Hnutí inteligentní demokracie

Jiří X. Doležal 31. srpna 2013 • 00:15
Prvovolič
Prvovolič
• foto: 
Marek Douša

Parlamentní demokracie selhává, a nastolovaný prezidentský systém putinovského stylu bude ještě horší. Totalitami si naše země prošla dvakrát, a bylo to úplně nejhorší. Pojďme zkusit nový společenský systém, totiž inteligentní demokracii!

INTELEKT často vymezujeme v kategoriích. Uvádí se obvykle IQ 0<20 předpotopní, ale srozumitelnou odbornou hantýrkou "idiocie" (retardace ve věku 2-4 let), 20-49 „imbecilita“ (retardace ve věku 6-8 let), 50-69 „debilita“ (retardace ve věku 10-12 let), 70-79 hranice slabomyslnosti, a 80-89 hluboký podprůměr. To jest necelá třetina populace je intelektově tupá, a dokonce celá polovina intelektově podprůměrná. Dále si musíme uvědomit, že skoro do odchylky +1 sigma Gaussova rozložení - do intelektu tak 110 - je jedinec v podstatě manipulovatelný a jednoduchý. Takže úplně blbí, hloupí a jednodušší tvoří dvě třetiny populace. Přesto hlas každého z nich má stejnou váhu jako hlas genia. I občana s IQ 80, který o bod přesahuje hranici slabomyslnosti, a proto má volební právo.

Pojďme to zavést trochu jinak, pojďme nechat rozhodovat intelektuální elity! Volič by prostě pro získání volebního průkazu nutně musel projít vyšetřením v státem certifikované psychologické laboratoři, a kdyby neprokázal schopnost odolávat manipulaci, schopnost kritického úsudku a elementární demokratickou gramotnost, tak by šel zase domů. Volební právo by tak zůstalo odhaduji asi dvaceti procentům voličů, to jest kolem milionu a čtvrt skutečně příčetných lidí, co zde žijí, a byl by klid od prohnilé, nefunkční a trapné české politiky, začalo by to normálně fungovat. Volit by mohli jen lidé, které prostě jen tak neokecají úsměvem na billboardu, hesly proti korupci a najímáním slavných komentátorů a moderátorů.

Na systému demokracie není možné nic měnit, ale upřít rozhodovací pravomoce blbým není nic nedemokratického. A žádný společensky systém bohužel zatím vládu skutečných intelektuálních elit nezajistil. Tak to pojďme alespoň na pár set let zkusit!

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější