nahoru

CYRIL HÖSCHL: Palach jako příklad k následování?

Cyril Höschl 13. dubna 2013 • 06:00
Palach
Palach
• foto: 
Marek Douša

Tehdy se nám zdálo, že student svůj čin vykonal i za nás, zbabělejší.

Váš časopis věnoval poměrně hodně prostoru filmu Hořící keř a související problematice ohledně Jana Palacha. Film jsem neviděl, ale jsem z té věci trochu na rozpacích. Palachův čin byl jistě ukázkou velké osobní statečnosti a uvědomělosti, ale na druhou stranu zde (po­dle mě) musely být i motivy určité nezralé, možná i romantizující sebestřednosti, která je vlastní jisté skupině revoltující mládeže. Nemáte obavu, že přílišná glorifikace tohoto činu může přivést další mladé lidi k podobným činům, třeba i s dobrými úmysly? Pokud vím, nedávno se v Bulharsku stalo něco podobného v souvislosti s cenami elektřiny a jeden z těch mladých lidí zemřel. Možná by mě zajímal i názor Dr. Höschla na to téma. ­Třeba jsou mé obavy zbytečné.

Ing. K. F.

 

Osobnost Jana Palacha je nyní těžké hodnotit. Je k tomu málo podkladů, nikdo ho pořádně nevyšetřil a s postupujícím časem se natolik změnil kontext, že jakékoli závěry prakticky nejsou možné. Ti, kdo se k Palachovu duševnímu stavu vyjadřovali tehdy (bohužel rovněž povrchně), vesměs soudili, že Palach žádnou duševní poruchou netrpěl. To je i můj osobní názor. Mladí lidé jsou přece z definice méně zralí, všeobecně mají ostřejší vědomí, jsou emotivnější a méně vypočítaví, jsou radikálnější, mají sklon k revoltě a vymezují se proti předchozí generaci (s níž se později nakonec identifikují).

 

To všechno mohlo u Jana Palacha sehrát určitou roli, ale nejdůležitějším spouštěčem jeho činu byla přece obrovská společenská frustrace po vpádu okupačních armád zemí socialistického tábora do naší zemičky a následné příšerné zklamání z naší vlastní politické reprezentace, jež prakticky za hubičku prodala cizákům národní charakter. V takové situaci se člověk nediví, že se někdo na protest proti tomu upálil; spíše se diví, že se takových Palachů a Zajíců nenašlo víc.

 

Sám si vzpomínám, jak jsem ho v duchu obdivoval a trochu si vyčítal, že nejsem schopen svůj život, studium, svou rodinu, přátele, romantiku mládí a krásu Jizerských hor, kde jsem tehdy žil, vyměnit za následky nějakého osobního vzdoru, jak to učinil on. Zdálo se nám tehdy, že to udělal i za nás, zbabělejší. Obětoval se, aby mocipáni viděli, že ani nám ostatním není všechno fuk, když se mezi námi najde někdo, kdo je schopen nejvyšší oběti.

 

Ostatně i s tou nezralostí to není tak úplně jasné. Ani ne půl roku před Palachem se na protest proti okupaci Československa upálil před vládní tribunou varšavského stadiónu devětapadesátiletý otec pěti dětí, filozof a protifašistický bojovník Ryszard Siwiec,­ jenž má dnes v Praze pomník a je po něm na Žižkově pojmenována ulice. Nejsou sebemenší náznaky toho, že by tato „glorifikace“ jeho činu jakkoli souvisela s jinými podobnými činy u nás či ve světě. Palachův čin nesnese srovnání s podobnými projevy sebedestrukce spuštěné na podkladě fanatismu, náboženské extáze nebo duševní choroby.

 

Ostatně jeho čin není glorifikován, je jenom připomínán. A kdyby i glorifikován naší generací byl, pak vězte, že by to u generace mladší vyvolalo spíše podezření a odpor než touhu po následování. Už proto, že je naprosto jiná doba. Samozřejmě že na různých místech světa se v různých dějinných epochách tu a tam někdo upálí. Ale vždy jde o jiné lidi, jinou situaci a jiné důvody. Momentální vlna sebeupalování v Tibetu (67 lidí mezi lety 2009–2012) nasedá na zcela odlišnou kulturu, souvisí s voláním po svobodě Tibetu a po návratu dalajlamy a nemá s filmem o Palachovi ani s Reflexem nic společného.

 Klíčová slova: rxrx, cyrilhoschl


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější