Kolem globálního oteplování přituhuje

Kolem globálního oteplování přituhuje Zdroj: Outnow.ch

ZDENĚK STRNAD: Globální oteplování? Nebo ochlazování?

Prosím vědce, aby se konečně dohodli, jestli se Země otepluje nebo ochlazuje. Potřebuju totiž vědět jestli si mám koupit novou prošívanou bundu, nebo jestli mi bude i v prosinci stačit mikina. Kdo se v tom má k čertu vyznat?

Máme začátek února, teplota venku odpovídá zhruba tomu, co od začátku února očekáváme – lehce pod nulou. Není to ovšem tak dávno, kdy sněžilo ještě v květnu. Paradoxně to bylo zrovna v době, kdy vyšel najevo podvod se studií ústavu Climate Research Unit – na základě zpráv tohoto ústavu pak Mezivládní panel pro klimatické změny vydává burcující zprávy o oteplování Země a o tom, že se za pár desítek let všichni uvaříme.

 

O klimatický výzkum je obrovský zájem ze dvou důvodů – zaprvé, je to sexy téma, a zadruhé, točí se v něm opravdu obrovské peníze, doslova miliardy dolarů. Země se nejdříve oteplovala a proti tomu bylo potřeba bojovat, pak zase rychle chládla, a proti tomu bylo opět potřeba bojovat. Jak to ale ve skutečnosti doopravdy je? Máme si dělat starosti?

 

O radu jsem se obrátil na oblíbený server slashdot.org, který má odpověď na všechno (skoro). Při zadání klíčového slova "warming" vyskočily tyto články (uvádím v chronologickém sledu, jel jsem odshora dolů):

 

„Ozonová díra nad Antarktidou je nejmenší za posledních 10 let. Zvěštšovala se od roku 1980 a postupem času došlo ke snížení až o 80 procent. Nyní se situace zlepšuje.“

 

„Odpadní teplo velkých měst dokáže ovlivnit počasí na stovky až tisíce kilometrů daleko. Uvolněné teplo dokázalo oteplit některé částí USA až o 1 stupeň a v Asii až o 1,8 stupně.“

 

„Norská studie tvrdí, že průměrná teplota na povrchu Země, stoupající od devadesátých let, se v roce 2000 stabilizovala. Stejně tak ani nestoupá teplota vody v oceánech.“

 

„Saze jsou špatné, ať už je vdechujete nebo když ohřívají atmosféru. Pokud přijmeme příslušná opatření, zlepšíme tím životní podmínky miliardám lidí.“

 

„Svět se znovu zamiloval do uhlí. Navzdory omezujícím regulacím a snaze zpomalit globální oteplování se uhlí, nejšpinavější a nejvíce znečišťující fosilní palivo, dostává opět do hledáčku pozornosti.“

 

„Západní Antarktida se ohřívá rychleji než si myslíme. To je dvakrát tolik než se čekalo, a tříkrát víc než je průměr. V západní části Antarktidy stoupla teplota od roku 1958 o 4 stupně.“

 

Rozmanitější spektrum předpovědí aby jeden pohledal s lucernou. Nejlepší zřejmě bude začít stavět podzemní kryt, jen tak pro jistotu - jeden nikdy neví. Ať už to dopadne jakkoliv. Zkusím si také pořídit nové oteplovačky – kdyby náhodou chtěla být přece jen zima. Bylo by taky fajn konečně si pořídit nějaké náboženství – jen nevím, které je teď zrovna v kurzu. A kdyby se země přece jen příliš ohřívala, můžu zavolat Ala Gora – ten kam přijde, tam začne sněhová bouře (podezřívám ho, že za tu aktuální na východě USA může právě on).

 

A když to nevyjde, vždycky můžu počkat do druhého dne. Však on zas někde někdo vyplodí novou předpověď. O nedostatek věštců obavy nemám.