nahoru

"Panák na hypotéku" se zakazuje. Plus další zpřesňující opatření české vlády

Ivan Hamšík 20. září 2012 • 06:00
Prohibice
Prohibice
• foto: 
ČTK / Petr Miškay

Na základě četných dotazů se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo upřesnit některá svá nařízení provázející vyhlášení částečné prohibice na území České republiky.


Zakrytí alkoholu v regálech

Sdělujeme, že každou lahev není potřeba zakrývat zvlášť. Po hromadném zakrytí ovšem z každé lihoviny může být viditelných maximálně dvacet procent.

 

Běžné domácí popíjení povoleno

Zvažujeme, že mimořádné opatření postupně rozšíříme na domácí oslavy narozenin, zlatou svatbu a srazy maturantů v přírodě. O loučení se svobodou se zatím jedná.

 

Přelepení a přeškrtnutí alkoholu v jídelních lístcích

Důrazně upozorňujeme, že přelepení průhlednou fólií je považováno za porušení zákona stejně jako přeškrtnutí obyčejnou tužkou.

 

Skladování zatím povoleno

Nabádáme prodejce, aby se nepokoušeli vydávat prodejní plochy a restaurace za sklad, i když ho ve výloze označí jako „provizorní sklad alkoholu, otevřeno nonstop“.

 

Zákaz se vztahuje pouze na Českou republiku

Varujeme všechna města, městské části i správní celky před tím, aby se pokoušely rozbít územní celistvost České republiky. Valašské království Bolka Polívky, které vyhlásilo samostatnost, se po zrušení mimořádného opatření nebude moci začlenit zpět k ČR.

 

Mezi podnikateli povoleno obchodovat s alkoholem

Vyzýváme občany, aby nezneužívali této benevolence a zůstali v zaměstnaneckých poměrech. Další vydávání živnostenských listů s předmětem činnosti „nákup za účelem dalšího prodeje“ bylo s okamžitou platností pozastaveno.

 

Nabízet lihoviny nelze ani zadarmo

Důrazně varujeme, že zakázán není jen prodej alkoholu, ale i jeho bezúplatné nabízení. Neblahé jevy, jako je například „panák na hypotéku“, případně „runda na splátky“, porušují mimořádné opatření. Hojně rozšířené, takzvané ochutnávky v okolí zahrádek restaurací, budou postihovány státní kontrolou.

 

Výroba je povolena

Upozorňujeme zájemce, že vydávání nových certifikátů k domácím pálenicím bylo pozastaveno kvůli zahlcení počítačového systému.

 

Provozovatelé nesou odpovědnost za bezpečnost potravin

Provozovatelům potravinářských podniků připomínáme, že podle čl. 1 nařízení EU č. 852/2004 nesou primární zodpovědnost za bezpečnost potravin. Na ironické dotazy neodpovídáme, nicméně sdělujeme, že zákaz prodeje potravin se nepřipravuje.

 Klíčová slova: uvodnik, ivanhamsik, rxrx, prohibiceDiskuse ke článku

 

Nejčtenější