Jak poznáte národnost řidičů na dálnici | Reflex.cz
nahoru
Korektní nekorektnost Petra Holce

Jak poznáte národnost řidičů na dálnici

Petr Holec3. září 2012 • 06:00
Dálnice. Jaká národnost je na ní nebezpečná?
Dálnice. Jaká národnost je na ní nebezpečná?
• foto: 
Profimedia.cz

V posledních týdnech jsem najezdil tisíce kilometrů na evropských dálnicích. Samozřejmě mi nemohly uniknout šoférské návyky různých evropských národů. Ostatně i proto jsem stále naživu.

 

Třeba Němci. Právě na německé dálnici nejlépe pochopíte, proč zrovna oni kdysi vojensky ovládli a úředně administrovali většinu Evropy, jako by to byla jejich vlastní země. Dopravní značení totiž dodržují s bezmyšlenkovitou lehkostí.  

 

Na svých dálnicích, které na rozdíl od nás nestaví ze starých pneumatik, takže je nemusí zavírat hned po otevření, Němci létají bezpečněji dvěstěpadesátikilometrovou rychlostí, než se my kodrcáme osmdesátkou. Jakmile ale vidí omezení na stovku, dupnou na brzdy, jako byste po nich chtěli další peníze na Řecko. V tu chvíli se i německá dálnice mění na naši D1, takže jste rádi, když manévr přežijete. Ne náhodou se v těchto momentech ihned zcela uzavře i jinak poloprázdná čtyřproudá dálnice. Možná to má psychologicky něco společného s bavorskými lederhosen.

 

Anebo Poláci. Ti jezdí ještě hůř než my. A úplně nejhůř při předjíždění; jakmile někoho téměř předjedou, takže řidič za nimi automaticky předpokládá, že uhnou zpět do pravého pruhu, začnou intenzivně přemýšlet o všech národních křivdách, které jim všechny ostatní evropské i neevropské národy v posledním tisíciletí způsobily, a předjížděcí manévr nikdy nedokončí. Snad je to pomsta za to, že je nikdo nemá moc rád.

 

Špotáková? Knapková? Ne, vítězky se jmenují Kiki a Maki
PETR VOLF 1. září 2012 • 19:41

Špotáková? Knapková? Ne, vítězky se jmenují Kiki a Maki

 

Velmi svébytní ovšem na dálnici bývají i Italové, hlavně ohledně pruhů. Všimli jste si, že mají vážný mentální problém s jízdou v pruzích, místo níž upřednostňují jízdu mezi pruhy? Kdo se pak může divit, že ještě nedávno stával v Itálii i pouhý chleba milion lir? Jak můžete ekonomicky řídit Sicílii, když nezvládnete dva pruhy na silnici?

 

Na jihu Evropy jsem potkal i pár Švédů. K nim mám jediné: jsou stejně nudní jako jejich volva či saaby, které kromě nich stejně nikdo nekupuje, takže věčně krachují; Švédové nejezdí ani moc rychle ani moc pomalu a vesměs dodržují předpisy. Podle mě zaslouží pořádnou pokutu.

 

Což zcela určitě platí i o Rakušanech. Dokážete pochopit, že si ve své zemi vystavíte síť velmi kvalitních dálnic, na těch pak ale omezíte rychlost na stovku a tu budete ještě paličatě dodržovat? Scheisse! Fakt, že i pirát Aleš Trpišovský je na dálnici menší pohromou než kolona Holanďanů s karavany, jistě nemusím zmiňovat. Ostatně všechny rodiny s karavany by měly trávit dovolenou na parkovišti před vlastním domem.

 

A co my Češi, dálniční vrazi? Je to s podivem, ale v zahraničí patříme k lepším řidičům. Rychlost vesměs dodržují jak lidé ve fabiích, kde je to dáno výrobcem, tak i ti v lepších autech. Snad se bojíme vyšších pokut v eurech, případně se nám nechce domů – oboje vcelku pochopitelné. Čecha tak bezpečně poznáte, až když vyleze z auta: muž i žena bude vždy mít na nohou mohutnou turistickou obuv, jíž jsme u nás povýšili na společenskou uniformu, i když se vrací z rozpálené italské pláže! 

Když se Kundera a Čapek perou, Jirotka se směje. Češi v Duelech ReflexuKlíčová slova: rxrx, petrholec


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější