Elise Stefaniková má podle expertů šanci kandidovat s Trumpem na viceprezidentku.

Elise Stefaniková má podle expertů šanci kandidovat s Trumpem na viceprezidentku. Zdroj: ČTK / AP / Matt Rourke

Elise Stefaniková prostou otázkou v kongresovém slyšení zničila dvě rektorky předních univerzit (5. 12. 2023).
Elise Stefaniková má podle expertů šanci kandidovat s Trumpem na viceprezidentku.
Elise Stefaniková má podle expertů šanci kandidovat s Trumpem na viceprezidentku.
Elise Stefaniková má podle expertů šanci kandidovat s Trumpem na viceprezidentku.
Elise Stefaniková má podle expertů šanci kandidovat s Trumpem na viceprezidentku.
6
Fotogalerie

Petr Sokol: Bude americkou viceprezidentkou Donalda Trumpa „Češka“?

Petr Sokol

Po posledních primárkách ve státě Nevada, v nichž dostala od voličů pořádný „nářez“ už jediná zbývající Trumpova vyzyvatelka Nikki Haleyová, se v zámoří stále více mluví o tom, kdo bude případným spolukandidátem nebo spolukandidátkou Donalda Trumpa v nadcházejících volbách. Velkou šanci má přitom politička, která mluví o svých českých kořenech – Elise Stefaniková.

Donald Trump se fakticky stal již téměř jistým kandidátem Republikánské strany, ale zároveň je jasné i to, že do voleb nepůjde se svým bývalým viceprezidentem Mikem Pencem. Toho si jako konzervativního guvernéra státu Indiana Trump vybral za viceprezidenta před osmi lety. Důvodem pro Pencovu nominaci tehdy byla hlavně jeho obliba u tzv. evangelikálů – silně věřících křesťanských Američanů. Těm tehdy dvakrát rozvedený a aférami se ženami opředený Trump moc nevoněl a Pence to měl vyvážit.

Pence už ne

Po vítězných prezidentských volbách byl Pence přes odlišné politické povahy dlouho k Trumpovi loajální, ale jejich cesty se rozešly po tom, co společně funkci v roce 2020 neobhájili. Pence se nepřipojil k Trumpovu zpochybňování regulérnosti voleb, a dokonce se zúčastnil jako dosluhující viceprezident a z tohoto titulu i předseda Senátu potvrzení volebních výsledků nechvalně proslulého 6. ledna 2021.

Letos se Pence pokusil o vlastní prezidentskou kandidaturu, ale jeho tažení proti Trumpovi skončilo ještě před prvními primárkami, protože bývalý viceprezident nezískal mezi republikánskými voliči podporu vyšší než v drobných jednotkách procent.

Trump proto nyní hledá nového parťáka pro nadcházející volební klání. Mnozí komentátoři i experti se shodují, že by měl sáhnout po někom, kdo od něj bude hodně odlišný. Proto se skloňují hned tři charakteristiky, které by měl vhodný viceprezidentský kandidát republikánů mít. Ideálně by měl být mladý, nemít bělošský původ a nejlépe by to měla být žena, protože u nich má Trump tradičně nižší podporu. Na scéně nyní není žádná známá politická osobnost, která by spojovala všechny tři charakteristiky, ale hlavní favoriti mají vždy alespoň jednu z nich.

Nejmladší poslankyně

Největší šance se dávají teprve devětatřicetileté poslankyni Sněmovny reprezentantů ze státu New York Elise Stefanikové. Ta byla do dolní komory federálního parlamentu zvolena už před deseti lety a stala se tím tehdy vůbec nejmladší poslankyní v amerických dějinách. Její rekord jí sice později vzala krajně levicová demokratka Alexandria Ocasio-Cortezová, ale i tak se Stefaniková zapsala jako typická reprezentantka nové generace amerických republikánů.

Když byla Stefaniková poprvé zvolena za venkovský obvod na severu státu New York, vystupovala jako umírněná, víceméně středová republikánka. Později se ale uvnitř strany posunula velmi výrazně k Trumpovým příznivcům, což se projevilo zejména, když byla nejhlasitější obránkyní prezidenta v době, kdy proti němu demokraté rozjeli proces impeachmentu. Sázka na Trumpa mladé poslankyni později vynesla „povýšení“, když obsadila funkci, která by u nás odpovídala pozici předsedkyně poslaneckého klubu a stála se tím třetí nejvýše postavenou členkou republikánů ve sněmovně.

Lovkyně progresivních rektorek

Ostruhy si Stefaniková vysloužila také, když sehrála klíčovou roli při rezignaci rektorek dvou velkých amerických univerzit. Spoluiniciovala totiž sněmovní slyšení na téma, zda vedení elitních vysokých škol čelí antisemitské propagandě v kampusech po posledním útoku Hamásu na Izrael a jak se vyrovnalo například se skandováním na podporu Intifády na akcích na školní půdě. Vyhýbavé odpovědi rektorky Harvardu na ostré otázky Stefanikové nakonec skončily rezignací šéfky této vysoké školy a následně i rektorky Pensylvánské univerzity. Stefaniková, která je sama absolventkou Harvardu, díky tomuto příběhu získala v konzervativních kruzích gloriolu političky, která se neváhá postavit ani progresivistickým vysokým školám.

Stefaniková nyní aktivně objíždí státy, kde se konají primárky, podporuje v nich Trumpa a hájí jeho politiku. Díky tomu a svému profilu už musela odpovídat na otázku, zda má zájem stát se kandidátkou na viceprezidentku. Řekla, že by to pro ni byla čest.

České Vánoce

Číslem dvě v Bílém domě by se proto v případě výběru a volebního vítězství mohla stát žena s údajnými českými kořeny. Stefaniková se totiž v jednom rozhovoru pochlubila, že doma díky českému původu jejího otce na Vánoce dodržují i některé české tradice. Jako příklad ale uvedla, že připravují pirohy se sýrem či zelím. Někteří američtí genealogové i proto tvrdí, že všichni čtyři její předci z otcovy strany byli podle jmen polské národnosti, a i přímení Stefanik se prý v Polsku nezřídka vyskytuje. Nabízí se proto varianta, že rodina Stefanikové z této strany může pocházet odněkud z česko-polského pomezí, ale jde jen o teorii.

Silní konkurenti

Ať už jsou středoevropské kořeny newyorské političky jakékoli, čeká ji ještě souboj s dalšími uchazeči o pozici číslo dva na prezidentské kandidátce. Největšími konkurenty by pro ni měli být senátoři Tim Scott z Jižní Karolíny a JD Vance z Ohia. První je jediným republikánským Afroameričanem v senátu a po ukončení své vlastní prezidentské kandidatury také výrazně podpořil Trumpa. Vance zase patří k nejmladším republikánským senátorům a zastupuje pro prezidentské volby hodně důležitý stát.

Sázkaři mezi favority řadí také guvernérku státu Jižní Dakota Kristi Noemovu nebo dalšího neúspěšného účastníka primárek a podnikatele indického původu Viveka Ramaswamhoye. Způsobem kampaně naopak o šance přišli jak Nikki Haleyová, tak floridský guvernér Ron DeSantis.

Proti Kamale

V nejbližších týdnech si Trump vybere kandidáta, který mu bude krýt záda, a ten se pak nepřímo utká s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Ta byla před čtyřmi lety Bidenem také vybrána jako ideální protipól či doplněk prezidenta a stala se vůbec první ženou viceprezidentkou v dějinách. Bývalá kalifornská senátorka, která je jamajsko-indického původu, čelila během mandátu kritice, že je málo výrazná a málo podporuje prezidenta Bidena. Nakonec ale byla znovu vybrána, aby usilovala o pozici viceprezidentky, protože může oslovovat voličky i příslušníky menšin.

Je proto možné, že nás nakonec čeká souboj dvou žen o druhou nejvyšší pozici v USA.