nahoru

Nejdřív Telička, teď Vondrák s Macurou. Jak se Babišovi rozpadlo „ANO s lidskou tváří“

 • Oliver Adámek 22. února 2023 • 16:00
  Nejdřív Telička, teď Vondrák s Macurou. Jak se Babišovi rozpadlo „ANO s lidskou tváří“
  Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)
  • foto: 
  Facebook I. Vondráka

  Hejtman Ivo Vondrák po konfliktu s Andrejem Babišem odchází z poslaneckého klubu hnutí ANO. Další rebel v Babišově hnutí, ostravský primátor Tomáš Macura – ve funkci skončí během půl roku. Oba měli pověst „Babišovců s lidskou tváří“ – zbytků původní, protikorupční a liberální identity ANO. Tato část Babišova hnutí se během let rozpadla. Kdo všechno už z ANO odešel?


 • Pavel Telička

  Bývalý europoslanec Pavel Telička Bývalý europoslanec Pavel TeličkaFoto ČTK

  Bývalý eurokomisař Pavel Telička byl lídr ANO ve volbách do europarlamentu v roce 2014. ANO tehdy poprvé volby vyhrálo, Telička však ještě v době svého mandátu z hnutí vystoupil. Vadil mu nejasný postoj hnutí k prezidentu Zemanovi a taky čím dál více skeptická evropská politika. Telička byl zároveň zahraničně-politickým mluvčím hnutí. Po odchodu v roce 2017 byl ještě 2 roky místopředsedou Evropského parlamentu, pak založil hnutí Hlas, se kterým ale v dalších euro-volbách neuspěl. V roce 2020 kandidoval v Krajských volbách za TOP 09 a stal se středočeským zastupitelem. O rok později z politiky odešel.


 • Petr Ježek

  Bývalý europoslanec Petr Ježek Bývalý europoslanec Petr JežekFoto profimedia.cz

  Podobný příběh jako Telička. Ježek je bývalý diplomat, za hnutí ANO kandidoval do europarlamentu spolu s Teličkou. Odešel pak krátce po něm zkraje roku 2018, a to kvůli podpoře hnutí ANO pro Miloše Zemana v prezidentské volbě a kvůli vztahu hnutí ke komunistům a extrémistům, měl také dle svých slov jiný názor na to, jaké požadavky má splňovat osoba premiéra. Za Teličkou pak zamířil i do hnutí Hlas, stejně jako on v roce 2021 ukončil politickou kariéru.


 • Robert Pelikán

  Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO)Foto Foto Blesk - Jakub Poláček

  Ministr spravedlnosti v Sobotkově a první Babišově vládě odešel z ANO v roce 2018. Pelikán se v úřadu prezentoval liberálně a pro-evropsky, podporoval například iniciativu Hate-Free culture. Se zbytkem ANO se rozcházel hlavně v názoru na sociální politiku, lidská práva a postoj k SPD. Po odchodu od Babiše Pelikán zmizel z politiky a vrátil se k výuce na pražské Právnické fakultě.


 • Petr Vokřál

  Brněnský exprimátor Petr Vokřál Brněnský exprimátor Petr VokřálFoto Jiří Nováček

  Bývalý primátor Brna odešel z ANO v roce 2020, v době, kdy byl zároveň místopředsedou hnutí. Vokřál dle svých slov odešel proto, že dle něj v ANO začalo převažovat politikaření nad původním liberálním směrem. Sám tehdy zmínil, že jeho spojencem ve snaze změnit hnutí byl i ostravský kolega Macura. Vokřál loni dosloužil svůj mandát brněnského zastupitele a v obvodu Brno-město kandidoval do senátu. Skončil druhý, ve druhém kole pak neuspěl.


 • Radka Maxová

  Europoslankyně Radka Maxová Europoslankyně Radka MaxováFoto Profimedia

  Trojici bývalých europoslanců ANO doplňuje spoluzakladatelka hnutí Radka Maxová. Za ANO se dostala do europarlamentu v roce 2019, bezmála rok poté z hnutí vystoupila s tím, že v hnutí dle ní převažují marketingové zájmy. V europarlamentu přestoupila do sociálně-demokratické frakce S&D, spolupracuje jako nestranička s ČSSD.


 • Ivan Pilný

  Exministr financí Ivan Pilný Exministr financí Ivan PilnýFoto Jakub Poláček / Paparazzi

  Poté co byl Babiš odvolán ze Sobotkovy vlády, se stal Ivan Pilný krátce ministrem financí, do loňska byl také v pražském zastupitelstvu.  Z ANO odešel bývalý ředitel českého Microsoftu v roce 2021. Andreji Babišovi tehdy napsal dopis, kde popisoval výhrady k vedení hnutí. Podle něj v ANO chyběla demokratická diskuze.


 • Tomáš Macura a Ivo Vondrák

  Ivo Vondrák (uprostřed) a Tomáš Macura (vpravo) opustili hnutí ANO po prezidentských volbách Ivo Vondrák (uprostřed) a Tomáš Macura (vpravo) opustili hnutí ANO po prezidentských volbáchFoto archiv města

  Zatím poslední vlna odchodů z ANO nastala po prezidentských volbách. Ostravský primátor Tomáš Macura i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák ve volbě podpořili Babišova soupeře Petra Pavla. Vondrák a Macura zřejmě v hnutí tak dlouho zůstávali díky tomu, že na komunální úrovni příliš nepodléhali Babišovu centrálnímu řízení. Na druhou stranu sami těžili z Babišovy popularity v jejich regionu. V posledních dnech oba oznámili, že v hnutí končí, Macura se zároveň s ostravským klubem zastupitelů za ANO dohodl, že nebude pokračovat ani jako primátor.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější