nahoru

MOV doporučil návrat sportovců z Ruska a Běloruska. Tady je 24 důkazů, proč na sportoviště nepatří

 • Martin Bartkovský 28. března 2023 • 19:00
  MOV doporučil návrat sportovců z Ruska a Běloruska. Tady je 24 důkazů, proč na sportoviště nepatří
  Ukrajinští sportovci zavraždění ruskými okupanty
  • foto: 
  Koláž reflex.cz

  Mezinárodní olympijský výbor (MOV) doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Na tiskové konferenci po dnešním jednání výkonné rady MOV to uvedl prezident MOV Thomas Bach. Ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu. MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

  V květnu 2022 jsem napsal: Rusové na MS v hokeji nepatří. Vrátit se smí, až bude Putin v Haagu, trest v tomhle sportu bolí Kreml nejvíc. A stále si zatím stojím. V době, kdy ruská vojska za vydatné pomoci Bělorusů stále vraždí, mučí a znásilňují civilisty na Ukrajině, nepatří do žádného mezinárodního sportovního utkání. Tady je dalších 24 důvodů. Ale mohlo by jich být 240, protože zhruba tolik ukrajinských sportovců zemřelo jen a pouze kvůli ruské agresi. Nebýt toho, mohli dál závodit. Najdete je ve článku dále.


 • Yevhen Malyshev (biathlon)

  Yevhen Malyshev Yevhen MalyshevFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Yevhen Malyshev patřil do národního biatlonového týmu a nebýt ruské agrese, startoval by na olympiádě v roce 2026. Hned první den invaze ale opustil soustředění svého týmu a narukoval do domobrany. Padl prvního března u Charkova, jen 9 dní před svými dvacátými narozeninami.

  Kateryna Diachenko (gymnastika)

  Kateryna Diachenko Kateryna DiachenkoFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Gymnastka Kateryna Diachenko patřila k velkým sportovním talentům. Její život ale v pouhých 10 letech ukončila ruská raketa. Střela zasáhla její dům 10. března. Kateryna zemřela na místě spolu se svým otcem. Její matka a bratr byli převezeni do nemocnice, kde zraněním podlehli.

  Ihor Sukhykh (zápasník v disciplíně Hand-to-hand combat, fotbalista)

  Ihor Sukhykh Ihor SukhykhFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Ihor Sukhykh byl fotbalista a mistr evropy i světa v disciplíně Hand-to-hand combat. Od začátku invaze se podílel na obraně rodné Irpině. Osobně evakuoval z města více než 20 civilistů. Zastřelen byl 24. března ruskými okupanty. Zbyla po něm manželka a dvě děti. Bylo mu 32 let.

  Yevhen Obedinskyi (vodní pólo)

  Yevhen Obedinskyi Yevhen ObedinskyiFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Yevhen Obedinskyi byl kapitánem ukrajinského národního týmu vodního póla. Rusové jej zastřelili, když stál na balkonu svého bytu v obklíčeném Mariupolu. Yevhen byl zavražděn 17. března ve věku 39 let, zbyly po něm tři děti.

  Oleksii Druzhynets (šachy)

  Oleksii Druzhynets Oleksii DruzhynetsFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Oleksii Druzhynets zasvětil svůj život dvěma věcem - šachům a dětem. Dětské šachové družstvo, které vedl ve městě Tokmak patřilo k nejlepším v zemi. Oleksii byl také mezinárodním šachovým rozhodčím. Těžkým zraněním, které mu způsobili ruští okupanti, podlehl 2. března.

  Viktor Katanchyk (florbal)

  Viktor Katanchyk Viktor KatanchykFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Viktor Katanchyk byl nadějný mladý florbalista a vysokoškolský student. Poté, co na jeho dům v obytné čtvrti v Melitopolu dopadla ruská raketa, bojovali lékaři o jeho život 14 dní. Marně. Viktor zemřel 15 března 2022.


 • Oleksandr Sheremeta (orientační běh)

  Oleksandr Sheremeta Oleksandr SheremetaFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Oleksandr Sheremeta byl trenérem ukrajinského národního týmu juniorů v orientačním běhu a byl velkým propagátorem tohoto sportu na Ukrajině. Na začátku války evakuoval svou rodinu z Irpině do bezpečí a vrátil se zpátky bránit město. Na konci března jej Rusové zastřelili. Zůstala po něm manželka a tři děti.

  Yevhen Zvonok (kickbox)

  Yevhen Zvonok Yevhen ZvonokFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Ukrajinský šampion a vicemistr světa v kickboxu Yevhen Zvonok měl podle slov jeho trenérů v sobě velký potenciál. Další medaile a sportovní úspěchy už ale nikdy nepřidá. Zemřel při bombardování města Černihiv, jeho tělo se našlo pod troskami školy, kde se ukryl. Bylo mu 22 let.

  Ivan Shchokin (veslování)

  Ivan Shchokin Ivan ShchokinFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Nadějný veslař Ivan Shchokin žádné další medaile ze světových závodů nepřidá. Student Chersonské sportovní akademie padl 3 března při obraně Mariupolu. Bylo mu 25 let. Za odvahu, kterou při bránění města projevil, mu bylo, in memoriam, uděleno vyznamenání za statečnost.

  Alina Perehudova (vzpírání)

  Alina Perehudova Alina PerehudovaFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Mladičká vzpěračka Alina Perehudova byla ukrajinskou olympijskou nadějí. Její život vyhasl, když ji spolu s její matkou zavalily trosky rozbombardované budovy. Její bratr byl následně zastřelen ruským sniperem, když k troskám běžel.

  Oleksii Dzhunkovskyi (box)

  Oleksii Dzhunkovskyi Oleksii DzhunkovskyiFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Slavný ukrajinský boxer Oleksii Dzhunkovskyi byl držitelem několika medailí a oblíbeným trenérem mládeže. Když ruští okupanti vtrhli do jeho tělocvičny v Irpini, snažil se s nimi vyjednávat. Zastřelili ho přímo v tělocvičně.

  Yaroslav Mokhonko (americký fotbal)

  Yaroslav Mokhonko Yaroslav MokhonkoFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Yaroslav Mokhonko hrával americký fotbal za tým Kyjevských Patriotů. Se sportem musel skončit už v roce 2014, kdy Rusko provedlo první invazi a anektovalo suverénní ukrajinská území. Zemřel ve věku 30 let při bránění Bachmutu před Kadyrovci. Zbyla po něm žena a tříletá dcera.


 • Yevhen Sliusarenko (zápas)

  Yevhen Sliusarenko Yevhen SliusarenkoFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Yevhen Sliusarenko byl nadějným ukrajinským zápasníkem a úspěšným studentem informatiky. Jako dobrovolník bránil svou zem v domobraně. Jeho jednotka pomohla odhalit ruské řezníky, kteří spáchali masakr v Buči. Zemřel ve 21 letech nedaleko Charkova, když jeho auto najelo na minu.

  Dmytro Martynenko (fotbal)

  Dmytro Martynenko Dmytro MartynenkoFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Druholigový fotbalista a nejlepší střelec týmu Bila Tserkva Dmytro Martynenko zemřel nedaleko proslulého letiště Hostomel. Jeho dům zasáhla ruská raketa. Bylo mu 25 let a v troskách domu zemřela i jeho matka.

  Liudmyla Chernetska (kulturistika)

  Liudmyla Chernetska Liudmyla ChernetskaFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Liudmyla Chernetska se věnovala kulturistice a vyhrála několik cen. Její život vyhasl v Oděse 23. dubna, když čtyřpatrovou budovu, ve které bydlela, zničila ruská raketa. Spolu s ní zahynul i její manžel Bohdan a dalších 5 sousedů. Liudmyla byla v době útoku těhotná.

  Ivan Bidniak (sportovní střelba)

  Ivan Bidniak Ivan BidniakFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Ivan Bidniak patřil k nejlepším ukrajinským reprezentantům ve střelbě. Díky jeho úspěchům na mistrovstvích světa a Evropy získala Ukrajina místo na olympijských hrách. Vzduchovou pistoli na začátku ruské invaze vyměnil za útočnou pušku. Padl ve věku 36 let při bojích v Chersonu.

  Oleksandr Serbinov (atletika)

  Oleksandr Serbinov Oleksandr SerbinovFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Reprezentant Ukrajiny na tratích 400 a 800 metrů Oleksandr Serbinov už nikdy žádný závod nepoběží. Kromě své individuální kariéry se věnoval i nevidomým běžcům a běhal s nimi jako tzv. trasér. V den invaze se přidal do jednotek teritoriální obrany. Padl na začátku května při obraně Charkova.

  Artem Mosha (box)

  Artem Mosha Artem MoshaFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Boxerský šampion z Kyjeva Artem Mosha se podílel na obraně ocelárny Azovstal nedaleko Mariupolu. Příběh obránců, které Rusové dva a půl měsíce ostřelovali prakticky vším, čím šlo, obletěl svět. Když se ukrajinští vojáci vzdali, Artem už nebyl mezi živými. Bylo mu 22 let.


 • Serhii Pronevych (atletika)

  Serhii Pronevych Serhii PronevychFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Ukrajinský rekordman a maratonec Serhii Pronevych dokázal v roce 2019 zaběhnout maraton s plnou vojenskou výstrojí za 4 a půl hodiny. Při útoku Rusů na vesnici Boromlya běhal v noci za nepřátelské linie a sabotáží zlikvidoval několik tanků. Rusové ho dopadli, mučili a zastřelili.

  Viktor Yarmolenko (karate)

  Viktor Yarmolenko Viktor YarmolenkoFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Viktor Yarmolenko byl šampion v karate a kromě toho měl malou stavební firmu. Na začátku ruské okupace narukoval jako dobrovolník do armády. Jeho jednotka se podílela na osvobození Buči a Irpině. Padl v Luhansku, kde bojoval po boku svých bratrů. Zbyla po něm žena a dvě děti.

  Viktor Poniatenko (box)

  Viktor Poniatenko Viktor PoniatenkoFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Boxer, který vyhrál více než stovku zápasů. Viktor Poniatenko vstoupil poprvé do ringu v 8 letech a z ringu ho dostala až ruská agrese. Zemřel 15. května při boji s ruskými okupanty.

  Nazar Makarenko (kickbox)

  Nazar Makarenko Nazar MakarenkoFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Mladý kickboxer a mládežnický trenér Nazar Makarenko ukončil sportovní kariéru a vydal se bránit Ukrajinu před ruskými okupanty spolu se svým otcem. V boji utrpěl zranění neslučitelná se životem a zemřel v 25 letech. Zůstala po něm žena a malý syn.

  Dan Zvonyk (karate)

  Dan Zvonyk Dan ZvonykFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Ukrajinský šampion v karate Dan Zvonyk přežil ostřelování Azovstalu a byl spolu s dalšími vojáky zajat okupanty. Byl dokonce na videu, ve kterém Rusové slibují, že se zajatcům nic nestane. Navzdory slibům ho ihned poté popravili a fotku těla poslali jeho matce. Bylo mu 25 let.

  Daria Kurdel (taneční sport)

  Daria Kurdel Daria KurdelFoto SPORT ANGELS Requiem for the Ukrainian athletes

  Vítězka mezinárodních tanečních soutěží Daria Kurdel zemřela při tom, co měla nejraději. Trénovala totiž spolu se svým otcem taneční kroky. Právě v ten moment zasáhla obytnou čtvrť v Kryvém Rihu salva raket. Dariu usmrtily šrapnely. Bylo jí 20 let.

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější