
Sám Svoboda před volbou nevystoupil, jako kandidáta na primátora jej představil šéf klubu SPOLU Zdeněk Zajíček. Právě Zajíček také za SPOLU vyjednával koalici, teď se ale má z pražského dění vzdálit - chystá se kandidovat na předsedu Hospodářské komory.
Marvanová mezi koalicí a opozicí
Nový primátor byl zvolen 50 hlasy z 65 možných. Skladba hlasů je další ilustrace povolebního chaosu v Praze: Svobodu jako primátora podpořili všichni zastupitelé za ANO, které je přitom opoziční stranou. Proti Svobodovi hlasovala jen Praha sobě a SPD. Vedle nich pro něj nehlasovala ještě Hana Kordová Marvanová ze SPOLU, která v podzimních volbách dostala nejvíc hlasů z kandidátky SPOLU a se Svobodou byla na billboardech.
Jde o dozvuk situace z prosince, kdy Kordová Marvanová odmítla Svobodu zvolit primátorem společně s ANO. Svoboda následně řekl, že s ní nepočítá, v koaliční smlouvě nové koalice tedy Marvanová ani nefiguruje na seznamu koaličních zastupitelů. Kordové Marvanové se teď naopak zastávají Piráti, se kterými měla v minulém období jako radní největší konflikty. Tak “jednoduché” to v Praze je.
Úplně na okraji je v Praze SPD, která celou dobu stojí mimo koaliční jednání. Její lídr Milan Urban měl v rozpravě akorát jednu zajímavou poznámku: říkal, že v prosinci, když Marvanová odmítla Svobodu podpořit, pro něj SPOLU poptávalo hlasy i u SPD.
Šestidenní primátor
Role opozice se dost aktivně zhostila Praha sobě. Jan Čižinský svůj projev zasvětil tématu prodeje koupaliště Džbán, které je ozvěnou éry primátora Pavla Béma. A Zdeňku Hřibovi připomněl, jak se v kampani Svobody ptal, kdy ODS vrátí peníze od rodiny lobbisty Rédla, hlavní postavy korupční kauzy Dozimetr. Odcházející náměstek pro finance zase v sále promítl “kalendář Bohuslava Svobody” - podle Prahy sobě zbude Svobodovi na řízení Prahy 6 dní v měsíci, pročež ho nazvali šestidenním primátorem.
Svoboda v úvodním projevu mluvil o tom, že z Prahy chce udělat kromě smart city také “safe city” - bezpečné město. Zmínil i projekt Pražské filharmonie, která je dle něj pro Prahu důležitá, protože jsme “národ hudebníků”. Velkým tématům Prahy jako doprava a bydlení se tentokrát nevěnoval. Zmínil, že Praha musí podpořit cestovní ruch. V Praze se přitom už několik let mluví spíše o tom, že je potřeba turismus usměrnit a udělat udržitelnější, protože zvlášť centru města v mnohém škodí.
Nová koalice má unikátní šanci skutečně posunout Prahu v těch nejdůležitějších oblastech: vládu, Prahu i Středočeský kraj teď řídí strany Spolu, Piráti a STAN. To je zásadní třeba pro rozvoj příměstských vlakových linek, dostavbu pražského okruhu nebo řešení regulace Airbnb, k tomu všemu Praha potřebuje pomoc státu. Volby ale dopadly tak, že spolu musí vládnout strany, které jsou v Praze ideově dost vzdálené. Protože předčasné volby jsou v Praze fakticky nemožné, budou to asi muset nějak vydržet.