nahoru
Premium Komentáře

Neplněné rozpočtové sliby. Dobré ratingy neznamenají, že stát nehospodaří špatně

Pavel Páral 30. října 2022 • 18:15
Jednání vlády: Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) (14.9.2022)
Jednání vlády: Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) (14.9.2022)
• foto: 
Úřad vlády

Mají pravdu ti, kdo ostře kritizují vládu za její přístup k sestavování státního rozpočtu? Nebo ratingové agentury, které potvrdily Česku vysoký investiční rating a nevidí riziko ve schopnosti splácet dluhy?

Pro mnohé to bude překvapením: pravdu mají obě strany. Jen každá řeší něco jiného. Společnosti, jako je Fitch nebo Standard & Poor’s, dávají investorům dobrozdání, nakolik je bezpečné investovat do dluhopisů konkrétní země a podle toho požadovat i odpovídající úrok.

Inflační optika

V principu při hodnocení schopnosti platit dluhy tak vycházejí z velikosti celkového dluhu v poměru k velikosti ekonomiky a posuzují, jak tento ukazatel v posledních letech roste. Dluh má konkrétní nominální hodnotu, a tak se porovnává s nominálním hrubým domácím produktem, který nám letos hezky nafoukla inflace. Nominální hrubý domácí produkt totiž představuje hodnotu zboží a služeb vyrobených v zemi za rok. Roste tak nejen při zvyšování objemu zboží, ale i při růstu jeho ceny. Existující dluh však inflace nenafukuje. Fakticky jeho reálnou hodnotu znehodnocuje stejně jako reálnou hodnotu vašich úspor.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější