nahoru
Premium Komentáře

Dohoda, která nestačí. Zastropování cen elektřiny je teprve začátek

Pavel Páral 7. října 2022 • 12:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Shutterstock

Zda budou dojednané evropské stropy na elektřinu skutečnou pomocí, se teprve ukáže. I proto, že většina elektřiny na příští rok je už prodána.

Sotva stačily minulý pátek v Bruselu uklidit zasedačku po jednání ministrů členských zemí EU pro energetiku, na němž byla deklarována shoda na zásadním kroku k řešení energetické krize, už se ukázalo, že problém zdaleka není vyřešen.

Shoda spočívá v tom, že je stanovena hranice 180 eur, která zůstane producentům energie z jiných než plynových zdrojů, a zbytek z tržní ceny si členské státy od výrobců zkonfiskují a použijí ke snížení dopadů drahých energií na domácnosti a firmy.

Slovensko hrozí

První se ozval slovenský premiér Eduard Heger, jenž narazil hned na dva problémy, z nichž jeden je méně vážný, ale druhý zcela zásadní a vyvolává otázky, zda je Evropa na správné cestě. Tím prvním je skutečnost, že systém zdaňování výrobců zvýhodňuje exportéry, protože jejich mateřské země zinkasují evropskou daň i z elektřiny vyvezené do zahraničí, zatímco země s přebytkem dovozu nedostanou nic a jejich schopnost pomáhat svým domácnostem, a zejména firmám bude silně omezena. Slovensko proto prosazovalo, aby částka nad 180 eur byla od producentů energie vybírána do evropského fondu a přerozdělena členským zemím podle jejich spotřeby. A to neprošlo. Slovensko je významným dovozcem energie a importuje zhruba desetinu své spotřeby. To je ale jen výsledek bilance, protože každá země vyváží i dováží zároveň podle momentální situace na trhu. Heger proto hned pohrozil, že podle nově schváleného zákona zablokuje veškerý vývoz elektřiny včetně té, která už byla prodána. Kromě jiného i do Česka.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější