Ústavně zakotvit povinnost obchodníků přijímat hotovost je správné

Ústavně zakotvit povinnost obchodníků přijímat hotovost je správné Zdroj: Michaela Dusíková / Česká ilustrační fotografie / Profimedia

Pípnutí nesvobody. Zakotvit v ústavě povinnost obchodníků přijímat hotovost je správné

Hotovost si zaslouží ústavní ochranu. Je součástí občanské svobody.

Platit pípnutím mobilu je tak snadné a člověk se nemusí bát, že ztratí peněženku. V tomto směru se aktuální úsilí senátorky Jitky Chalánkové z klubu ODS a TOP 09 zakotvit do ústavy povinnost obchodníků přijímat hotovost jeví mnohým směšná a zpátečnická. Nakonec jde i o svobodu volby obchodníka, protože manipulace s bankovkami a mincemi má své náklady týkající se bezpečnosti a bezhotovostní platby usnadňují také kontrolu vlastního personálu.

A navíc ona ve skutečnosti existuje zákonná úprava ukládající povinnost přijímat bankovky a mince, jak už upozorňovala Česká národní banka, když s podobnou iniciativou, která nestihla být do voleb projednána, přišla ve sněmovně Trikolóra. Takže proč to ještě povyšovat na ústavní právo? Odpověď je snadná. Protože jde o základní lidskou svobodu, které ústavní ochrana náleží. A je třeba to udělat včas, protože ohrožení této svobody už začalo být před nějakým časem aktuální.

Bezhotovostní trend

Zrušením hotovosti může stát získat nástroj, kterým zajistí vaše blaho, což jak víme je to nejhorší, co vás může potkat. Více si přečtěte dále v článku.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!