nahoru
Premium Komentáře

Pípnutí nesvobody. Zakotvit v ústavě povinnost obchodníků přijímat hotovost je správné

Pavel Páral 3. října 2022 • 12:00
Ústavně zakotvit povinnost obchodníků přijímat hotovost je správné
Ústavně zakotvit povinnost obchodníků přijímat hotovost je správné
• foto: 
Michaela Dusíková / Česká ilustrační fotografie / Profimedia

Hotovost si zaslouží ústavní ochranu. Je součástí občanské svobody.

Platit pípnutím mobilu je tak snadné a člověk se nemusí bát, že ztratí peněženku. V tomto směru se aktuální úsilí senátorky Jitky Chalánkové z klubu ODS a TOP 09 zakotvit do ústavy povinnost obchodníků přijímat hotovost jeví mnohým směšná a zpátečnická. Nakonec jde i o svobodu volby obchodníka, protože manipulace s bankovkami a mincemi má své náklady týkající se bezpečnosti a bezhotovostní platby usnadňují také kontrolu vlastního personálu.

A navíc ona ve skutečnosti existuje zákonná úprava ukládající povinnost přijímat bankovky a mince, jak už upozorňovala Česká národní banka, když s podobnou iniciativou, která nestihla být do voleb projednána, přišla ve sněmovně Trikolóra. Takže proč to ještě povyšovat na ústavní právo? Odpověď je snadná. Protože jde o základní lidskou svobodu, které ústavní ochrana náleží. A je třeba to udělat včas, protože ohrožení této svobody už začalo být před nějakým časem aktuální.

Bezhotovostní trend

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější