Video placeholde
Petra Hlubučka v poutech vedou k soudu. (17. června 2022)
Petra Hlubučka v poutech vedou k soudu. (17. června 2022)
Ministr školství Petr Gazdík rezignoval.
Ministr vnitra Vít Rakušan.
10
Fotogalerie

Protikorupční tažení požírá své děti. Kromě Babišova spolku, který naopak větří novou kořist

Politické dopady, které má na hnutí STAN zátah v pražském Dopravním podniku a na zdejší radnici, jsou v množství větším než malém, řečeno policejně-drogovou hantýrkou. A opět je na scéně ten druhý z osvědčených strašáků používaných s oblibou některými politiky: korupce. (Tím prvním je myšlena kriminalita.)

Je dost pravděpodobné, že se kolem dopravního podniku dělaspoustua špíny a že politické linky od toho všeho vedly k některým politikům STANu anebo přinejmenším k jednomu. Byť poslední slovo musí říct soud a úsudek by neměly kalit ani pikantní odposlechy a další uniklé detaily z vyšetřovacích spisů. Tedy mor českého politicko-vyšetřovacího prostředí. Každopádně přízrak jménem korupce je zpět.

A s tím i obecné zdání, že „všichni kradou“. Či přesněji, „všetci kradú“. Do světa tuto mantru vypouštělo a opět vypouští hlavně hnutí ANO Andreje Babiše, nebylo v tom ale samo. Stačí připomenout pirátské „Pusťte nás na ně“ z kampaně v předminulých sněmovních volbách. Anebo „balíček protikorupčních opatření“, kterými Piráti lákali voliče před kláním uplynulým ruku v ruce s hnutím STAN.

Můžeme tomu říkat zlomyslnost, ironie osudu či prostě další důkaz historické zkušenosti, že revoluce požírá své děti. I ta protikorupční. A nejde jen o STAN, v čele pražské radnice stojí právě pirátský primátor Zdeněk Hřib. Ten se sice nejspíš do ničeho nezapletl, ale ze své pozice měl vědět, co se na lince radnice-DP děje. Dříve se tomu říkalo politická zodpovědnost.

Ani o to ale na tomhle místě nejde. Cílem je spíš ukázat, jak ošidné je zahrávat si s politickým démonem korupce a hrou na ultra čistého. A jak se to může nevyplatit. Samozřejmě až na některé výjimky včetně té nejvýjimečnější, tedy Andreje Babiše a jeho politického projektu ANO.

Z opozičního pohledu je to pochopitelné. Využít jakoukoliv slabinu ve vládních řadách, co to jde. A pěkně to rozmáznout. Ovšem pokud by to nebylo ANO, kolem kterého protékaly různé Stoky a další kauzy a jehož šéfa by teď v září nečekal soud kvůli dotačním přeletům nad Čapím hnízdem. Jenže to by nesměl být Andrej Babiš.

V souvislosti s hnutím STAN a jeho předáky na svých sociálních sítích mluví o „tuně másla na hlavě“, „hydře“ a „organizovaném zločinu“. A viní Petra Gazdíka, který dobrovolně oznámil rezignaci, že si nechává poslanecký mandát, protože „by bez státu neměl ani na chleba“. A sám přitom na poslanecké povinnosti dlabe, radši objíždí republiku a chystá si půdu pro případnou prezidentskou kandidaturu, to jen na okraj.

Neboli zjednodušeně řečeno, tažení proti korupci – té skutečné i té démonizované – se obrací proti těm, kteří si na tomto boji zakládali. A naopak se stává klackem v ruce těch, kteří by měli kvůli jiným „tunám másla“ raději mlčet. Tomu se ale pro změnu dá říkat politická obratnost. Anebo také neobratnost a naivita…