nahoru

Martin Vaculík: Konec spalovacího motoru i sociálního smíru

Martin Vaculík 15. června 2022 • 18:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Foto: scom

Evropský parlament schválil 8. června návrh, který by měl od roku 2035 zakázat prodej nových osobních aut a lehkých užitkových vozů se spalovacími motory. Tento krok obrovsky podrývá důvěru průměrného voliče v systém.

O návrhu na zákaz spalovacích motorů se ještě bude jednat s členskými státy EU. Mnohé z nich mají velké výhrady a ani hlasování v Europarlamentu nebylo jednoznačné. Většina německých, italských, polských či českých europoslanců byla proti. Už loni v prosinci pak premiér Petr Fiala prohlásil: „Musíme především návrhy, které mají naplňovat Green Deal, a některé z nich jsou pro nás opravdu nepřijatelné, odmítnout. To se týká i návrhu na zákaz aut se spalovacími motory, což by existenčně ohrozilo řadu lidí, kteří u nás osobní auto nepoužívají jako nějaký luxus nebo jen pro zábavu, ale jako prostředek, jímž se dostanou ke svým známým, rodičům, ale taky třeba do zaměstnání.“ Celá věc totiž není jen politicky a ekonomicky, ale i sociálně výbušná.

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější